>
  2 min. čitanja

AKCIJA MASLENICA Na današnji dan 1993. godine krenula je jedna od najslavnijih vojno - redarstvenih operacija u Domovinskom ratu

AKCIJA MASLENICA Na današnji dan 1993. godine krenula je jedna od najslavnijih vojno - redarstvenih operacija u Domovinskom ratu
Foto: Screenshot (HRT)

Operacija Gusar, u širim krugovima poznatija kao operacija Maslenica jedna je od prvih oslobodilačkih operacija Hrvatske vojske i Ministarstva unutarnjih poslova te prava prekretnica u dotadašnjem tijeku Domovinskog rata. 

Operacija je krenula 22. siječnja 1993,a koliko je bila uspješna dovoljno govori činjenica da je u samo 72 sata uz koordinirano sudjelovanje svih triju grana Oružanih snaga, oslobođeno gotovo stotinu četvornih kilometara okupiranog hrvatskog teritorija.

Operacija Maslenica bila je ključna u povezivanju hrvatskog sjevera i hrvatskog juga, a sve je krenulo u ranu zoru, u 6 sati ujutro prije 32 godine, a  hrvatski branitelji su u okupiranom zadarskom zaleđu oslobodili petnaestak sela, Masleničko ždrilo te Zrakoplovnu bazu u Zamuniku. Napredovanje hrvatskih snaga u prvim danima izazvalo je "rasulo" (termin preuzet iz srpskog vojnog izvještaja) u postrojbama srpske strane, koje su potom konsolidirane uz pomoć dragovoljaca pristiglih iz Srbije i jedinica pridošlih iz sastava vojne sile bosanskih Srba. No, ni to agresoru nije previše pomoglo.  Dragovoljci pristigli iz Bosne i Srbije, koji su odmah osjetili snagu hrvatske vojske u velikom broju dezertiraju već nakon desetak dana.

Operaciju su planirali i izveli generali Janko Bobetko, Ante Gotovina, Ante Roso, Mirko Norac i Mladen Markač, a bile su angažirane sve grane Hrvatske vojske. Sudjelovale su postrojbe tadašnjeg Zbornog područja Split – 4. gardijska brigada, taktičke grupe 112. i 113., 126. brigade, 7. domobranska pukovnija, 40. inženjerijska bojna, 72. bojna Vojne policije, kao i specijalne postrojbe MUP-a, dijelovi 9., 3., 2., i 1. gardijske brigade, dijelovi postrojbi Glavnog stožera HV-a, Središnjica elektroničkog djelovanja Split, kopnene, diverzantske i pomorske snage HRM-a te Eskadrila helikoptera HRZ i PZO-a. Operacija je pripremana u potpunoj tajnosti, a neposredno prije napada isključeni su svi telefoni na zadarskom području.

Oslobađanje i povezivanje Hrvatske nije prošlo bez teških žrtava. U prva tri dana akcije poginulo je 19 pripadnika HV-a i MUP-a, a ranjeno ih je 70. Uslijed topničko-raketnih i tenkovskih, a povremeno i pješačko-diverzantskih napada agresora koji su uslijedili odmah nakon operacije Maslenica, do 31. ožujka 1993. poginulo je 127 hrvatskih branitelja.

Danas je odavanjem počasti poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima kod središnjeg križa na Gradskom groblju i budnicom ulicama Zadra započelo središnje obilježavanje 32. obljetnice VRO Maslenica.

Vječna im slava i veliko hvala.

J.T.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.