>
Danom ulaska ukida se provedba granične kontrole na granicama s Mađarskom i Slovenijom no to ne znači, naglasio je Božinović, da će se time otvoriti prostor za nezakonite migracije i prekogranični kriminalitet.
Kazao je i da Čečeni koji pokušavaju ući u Hrvatsku zloupotrebljavaju pravila za pružanje azila, istaknuvši da bi se takva situacija izbjegla usklađivanjem vizne politike BiH s EU-om, što ona i treba učiniti u sklopu svog europskog puta.
- Na to području uz unutarnju granicu, ali i na čitavom državnom području Hrvatske provodit će se kompenzacijske mjere što u praksi znači da će sve policijske snage još aktivnije po dubini teritorija, još će se tješnje povezivati s policijama susjednih zemalja Schengena, ali i trećih zemalja i još intenzivnije razmjenjivati sigurnosno bitne informacije - poručio je Božinović.
- Ulaskom u Schengen Hrvatskoj je povjerena zadaća nadzora najdulje kopnene granice Schengena i kontrola europske sigurnosti, a mi smo dokazali da to znamo raditi, da smo to uspješno obavljali i da ćemo to i ubuduće činiti - naglasio je.
U izjavi medijima nakon sastanka, Božinović je kazao da se na granicama osjeća pritisak migranata, pogotovo ove godine kad je završilo razdoblje zatvorenosti Europe tijekom pandemije koronavirusa.
Podsjetio je i da nismo bili sami u procesu ulaska u Schengen, naglasivši da je jedino Hrvatska uspjela zbog čega, kako je kazao, imamo razloga osjećati zadovoljstvo, osobito zbog naših građana, gospodarstva i gostiju.
- Mislim da će se pravi benefiti početi osjećati od 1. siječnja kad ljudi budu prelazili granicu i vidjeli da imaju nešto novo u životima - rekao je Božinović i zahvalio novinarima na praćenju ulaska Hrvatske u Schengen.
Upitan što će ulazak u Schengen značiti za ribare u Savudriji i što je s kaznama koje su im ispisane od strane Slovenije, Božinović je pojasnio da ribarska politika ima svoja pravila te kako će diplomacije Hrvatske i Slovenije riješiti sva otvorena pitanja između dvije zemlje.
Čečeni koji pokušavaju ući u Hrvatsku zloupotrebljavaju pravila za pružanje azila, kazao je potpredsjednik Božinović, istaknuvši da bi se takva situacija izbjegla usklađivanjem vizne politike BiH s EU-om, što ona i treba učiniti u sklopu svog europskog puta.
- Podsjećam da države koje imaju ambiciju postati članicama Europske unije između ostaloga moraju uskladiti svoju vanjsku i sigurnosnu politiku s EU-om, a u tom kontekstu i vizne režime - rekao je.
Božinović je ponovio kako je ove godine zabilježen porast ilegalnih pokušaja prelaska granice, što bi se moglo izbjeći kada bi se susjedne zemlje izvan EU-a pridržavale njenog viznog režima.
- Znači poruka je: uskladite se sa viznom politikom Europske unije i to je jedini put kako se možemo legalno nositi s ovim izazovom - dodao je.
Potpredsjednik Vlade Božinović je komentirao i napetosti između Srbije i Kosova, istaknuvši kako je važno sva otvorena pitanja rješavati za stolom, kroz dijalog, jer nema drugog rješenja.
- Pratimo svi situaciju na Kosovu. Vijesti koje dolaze do nas, nisu nešto što možemo zanemariti i reći da nismo zabrinuti. Ono što je bitno, ono što je europski je to da se sva otvorena pitanja moraju rješavati za stolom kroz dijalog - poručio je, dodavši da će se europska diplomacija jače uključiti u dijalog.
Vlada/Hina
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev