>
Zaroniti se može i u Međunarodnom Centru za podvodnu arheologiju u Zadru, uz pomoć VR naočala, a uz to, naučiti više o podmorju i kroz interaktivne ekrane. To je samo dio doživljaja koje pruža ovaj suvremeno opremljen Centar.
Da je živ Jacques Cousteau, bilo bi ovo zasigurno njegovo omiljeno mjesto za opuštanje. Otkrivao je tajne mora i dijelio ih s ljubiteljima podmorja. Upravo to rade stručnjaci i znanstvenici Međunarodnog Centra za podvodnu arheologiju u Zadru, koji uz stručni rad, podvodna istraživanja i analize, javnosti otkrivaju nevidljiv svijet pod morem.
- Jedan od načina prezentacije podvodne arheologije je i ova kaciga koju vidite, zanimljiv izložak koji koristi da djeca mogu ući i slikati se, to su kacige koje su se koristile prije, teške kacige koje su koristili ronioci, koji su bili vrlo teško pokretni - rekao je za emisiju More Mladen Pešić, ravnatelj Međunarodnog Centra za podvodnu arheologiju u Zadru.
Ovakva oprema korištena je do 50-ih godina prošlog stoljeća.
- Mi smo na neki način htjeli pojasniti na koji način se podvodna arheologija razvila i kako je danas puno jednostavnije prići podmorju, zaroniti i istraživati - nastavlja Pešić.
Kako bi ljudima približili podvodnu arheologiju kao znanost, dio postava u edukacijsko- prezentacijskom Centru posvetili su radu na terenu.
- Tako da je jedna od vitrina prezentacijskom Centru namijenjena da bude arheološki stol na terenu, na kojem se mogu naći svi alati koje koristimo na istraživanjima, pa tako imamo mjernu traku, kamere, mrežicu, i posjetitelji tako steknu dojam što sve koriste arheolozi - kaže Roko Surić, voditelj Odjela za prezentaciju podvodne kulturne baštine - Međunarodni Centar za podvodnu arheologiju u Zadru.
Što sve koriste arheolozi, ronioci, istraživači, i kako otkrivaju tajne podmorja, otkrit će oni sami, ako ih upitate putem interaktivnih ekrana.
- Možete pitati podvodnog arheologa zašto je podvodni arheolog, što je to restauracija, koja je je razlika između scub ronjenja i ronjenja na dah? U prvom redu razlika je da nema disanja pod površinom, brzina ronjenja na dah nije ograničena - nastavlja Surić.
Ovdje možete i zaroniti i uživati u podmorju, kroz virtualnu stvarnost. Stavljajući VR naočale, u trenutku ćete se naći na podvodnom arheološkom lokalitetu.
- Dva nalazišta koje smo izložili u ovim VR naočalama su istraživanje antičkog broda iz 1.stoljeća, u Sukošanu i istraživanje njemačkog zrakoplova Drugog svjetskog rata koji je potopljen kod Žirja - priča Surić.
Podvodna arheologija za mnoge je egzotična znanost, a upravo takav je i doživljaj virtualnog zarona. U trenutku nađete se usred podmorja, na dubini od 10 ili 40 metara, okruženi roniocima, arheolozima, s kojima zajedno istražujete tajne mora.
I.N.
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev