>
  2 min. čitanja

Čišće lošinjske obale i podmorja: Uklonjeno više od 30 kubičnih metara otpada

Čišće lošinjske obale i podmorja: Uklonjeno više od 30 kubičnih metara otpada
Foto: TZG Mali Lošinj

MALI LOŠINJ – U dvodnevnoj eko akciji “More zna, otok pamti”, 9. i 10. travnja, na području grada Malog Lošinja, Velog Lošinja i Nerezina, 360 ronioca i volontera čistilo je podmorje i obalu, a uklonili su više od 30 kubičnih metara otpada, piše HRT.

U podmorju uvale malološinjske luke su 54 ronioca, uz tehničku podršku 62 volontera, na brodovima i obali skupili oko 15 m3 različitog otpada među kojim su se isticale automobilske gume i staklene boce. Među lokalnim roniocima i volonterima brojnošću su se istaknuli članovi SRD Udica.

Foto: TZG Mali Lošinj

Istovremeno je 90 djelatnika tvrtke Jadranka turizam, 44 lošinjskih srednjoškolaca i članova udruge “Idem i ja” prikupilo 8 m3 otpada na obali, na potezu od Velopina do Borika.

MO Veli Lošinj je u akciji čišćenja okupio tridesetak volontera koji su očistili šetnicu i obalu od Ferala do Rovenske od raslinja i otpada, dok je uz sudjelovanje tridesetak lovaca LD Halmac i planinara iz PD Osorščica očišćena i uređeno dva kilometra zapuštene staze od Osora do Tržića.

U uvali Čikat 45 ronioca i pedesetak volontera Instituta Plavi svijet, Vaterpolo kluba Lošinj i Jedriličarskog kluba Jugo uklonilo je 7 m3 otpada iz podmorja i okolne šume.

Foto: TZG Mali Lošinj

Akciju su organizirali Institut Plavi svijet i ronilački centar SUBSEASON, Turistička zajednica Grada Malog Lošinja i Grad Mali Lošinj, Lošinj Hotels & Villas te brojne udruge, škole, klubovi… Podržali su ih Komunalne usluge Cres-Lošinj, Lošinjski muzej, Ocean Conservancy, #TeamSeas, Ministarstvo regionalnog razvoja i fondovi Europske unije.

Organizatori ističu da cijeli projekt podsjeća na nekadašnju eko akciju otočana zvanu: rabota. Naime, ono što se danas naziva “rad za dobrobit zajednice”, nekad se povezivalo s povlasticom ispaše privatnih ovaca na komunalnom pašnjaku i korištenja komunalnih lokvi te korištenja zajedničkih putova.

Akcije čišćenja i održavanja organizirao je “ancijan” (starješina sela), koji je vodio birigu o tome da se svi koji trebaju odazovu i odrade određene poslove. Sankcija za neodrađenu rabotu je bila – sramota. Pašnjaci i putevi čistili su se pred Uskrs, a lokve ljeti, kada je u njima bilo najmanje vode.

I.B.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.