>
  1 min. čitanja

Dagnje koje su jeli naši preci mogu nam pomoći da danas održivije upravljamo akvakulturom?

Dagnje koje su jeli naši preci mogu nam pomoći da danas održivije upravljamo akvakulturom?
Foto: Facebook (Institut za Oceanografiju i ribarstvo)

Ovaj tjedan u Splitu je održan početni sastanak projekta „Sklerokronologija školjkaša – saznanja iz prošlosti o ekologiji i okolišu za buduće zdravlje obalnih ekosustava“.

Tijekom tri godine istraživat će se ljušture školjkaša prikupljene na arheološkim nalazištima i uzgajalištima uz istočnu obalu Jadrana. Cilj je rekonstruirati povijesne okolišne uvjete, razumjeti sezonalnost rasta školjkaša te pružiti ključne podatke za održivo upravljanje akvakulturom u kontekstu klimatskih promjena.Na ovom projektu, znanstvenici s Instituta surađivat će sa kolegama arheolozima; prof. dr. sc. Dario Vujevićem i Mariom Bodružićem, te biotehnologom izv. prof. dr. sc. Ivanom Županom sa Sveučilište u Zadru.

Istraživanja na BivalveSPEECH projektu uključuju kombiniranje promatranja okoliša i modeliranja s analizom obrazaca rasta školjkaša i geokemijskim sastavom njihovih ljuštura, duž proširene vremenske skale, od neolitika do daleke budućnosti. Ciljane vrste su gospodarski važni školjkaši – sredozemna dagnja (Mytilus galloprovincialis) i europska kamenica (Ostrea edulis).

J.T.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.