>
  2 min. čitanja

Dalmacija se bori s pajasenom, invazivnom biljkom koja ubija okolnu vegetaciju

Dalmacija se bori s pajasenom, invazivnom biljkom koja ubija okolnu vegetaciju
Foto: Regionalni dnevnik

Od 2020. godine Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, s partnerima Javnom ustanovom Nacionalni park Krka i Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko neretvanske županije te tvrtkom Vrtlar iz Dubrovnika provodi europski projekt LIFE CONTRA AILANTHUS - uspostave kontrole invazivne vrste pajasena.

U uvali Vučine na poluotoku Pelješcu žarišna je točka pajasena u Dubrovačko neretvanskoj županiji i upravo ovdje JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode radi na njegovu uklanjanju.

Pajasen je listopadno stablo porijeklom iz Kine i sjevernog Vijetnama. Zbog atraktivnog izgleda, brzog rasta, otpornosti na biljojede - od 18. stoljeća sađen je širom svijeta. Tako je dospio i u Hrvatsku i ovdje uspostavio brojne populacije. Najviše ga ima u priobalju.

- Širi se uz prometnice. Danas ga nalazimo na području napuštenih vinograda, međutim jako je agresivan za okolnu vegetaciju - rekla je za Regionalni dnevnik Marijana Miljas Đuračić, ravnateljica JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode DNŽ.

Također ima negativan utjecaj na ljude, može izazvati kožne osipe i alergijske reakcije dišnog sustava. Uz to ima razgranat korijenski sustav koji može oštetiti ceste i infrastrukturu. Jako ga je teško uništiti. Jer samom sječom iz korijena izbijaju nove mladice i još se ubrzanije širi.

- Mi trenutno provodimo dvije metode, to je sječa debla i premazivanje u tankom sloju u što kraćem roku. Isto tako zarezivanjem kore i premazivanjem herbicidom na bazi glifosata za veća stabla. Stabla promjera dvadeset centimetara se buše s bušilicom i injektira se otrov direktno u koru i to se pokazala kao najefikasnija metoda - kaže Kristina Šeparović Markota, djelatnica JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode DNŽ.

- Mi zasigurno nećemo njega maknuti u potpunosti, znači s ovih površina na kojima se on uklanja, ali nam je cilj smanjiti njegovo širenje i kontrolirati njegovu populaciju - zaključuje Miljas Đuračić.

Za što bolje uspostavljanje kontrole nad pajasenom osobito je važno uključivanje građana. Oni mogu dojaviti njegove lokacije putem mobilne aplikacije Invazivne vrste u Hrvatskoj ili putem web obrasca.

I.N.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.