>
Gastronomija je postala jedna od snažnih motiva dolaska u destinaciju, a Splitsko – dalmatinska županija u tom se polju strateški pozicionirala projektom Dalmatinske marende koji u središte vraća tradicionalnu dalmatinsku kuhinju i gastronomske običaje. Kroz ritual marende cilj je bio vjerno prikazati specifičnost života u Dalmacija, vrijeme kada se stane, predahne i istinski uživa u dobroj hrani i dobrom društvu.
Međutim, projekt Dalmatinske marende ne promiče isključivo gastronomiju, već autentični dalmatinski način života. Svu njegovu opuštenost, temperament, emociju, kolorit, ćakulu, pa i žustru raspravu. A sve se ovo nekada odvijalo za stolom upravo uz marendu. U pauzi od posla, uobičajeno od 10 do 13 sati, radna svita koja je od ranog jutra na nogama sjedala bi za stol okrijepiti se uz jednostavna, ali opet bogata i iznimno hranjiva „jela na žlicu“. Upravo te fragmente domaćeg života i lokalnih običaja, Turistička zajednica Splitsko – dalmatinske županije (TZ SDŽ) odlučila je „upakirati“ u vrhunski turistički proizvod kroz koncept Dalmatinske marende.
U projekt se prvotno krenulo s brendiranjem autohtonih dalmatinskih jela poput tripica, pašticade, gregade, tingula, bakalara s ciljem da se vrate u restoransku ponudu, ali ne samo jela već i cijeli koncept zajedničkog „marendavanja“. Vodeći se time, ključan korak u projektu bio je umrežavanje s ugostiteljskim objektima i lokalnim OPG-ovima kako bi se osvježila dnevna ponuda jela te osigurala kvalitetna domaća namirnica, što je i sama osnova jela.
Trenutno je u projekt uključeno 40 ugostiteljskih objekata i OPG-ova koji očekuje proces verifikacije kako bi se osiguralo da zadovoljavaju sve potrebne kriterije u pogledu kvalitete. Za objekte koji sudjeluju u projektu Dalmatinske marende, osim što trebaju zadovoljavati sve tehničke i sanitarne uvjete, ključno jest da nisu sezonalni, da u pripremi jela, ako je moguće, koriste namirnice lokalnih proizvođača i spravljaju ih na tradicionalan način, u ponudi koriste vina s područja Splitsko – dalmatinske županije, poslužuju marendu u periodu od 10:30 do 14:30 ili minimalno od 12:00 do 14:00 te imaju lokalnu i tradicionalnu ponuda jela koja spadaju pod „Dalmatinsku marendu“.
U prosincu 2024. predviđen je početak obilaska objekata i dodjela certifikata. Svaki ugostiteljski objekt ili OPG, koji je dio projekta i zadovoljava navedene kriterije, dobit će oznaku „Dalmatinska marenda“ koja će biti naznačena na ulazu u sami objekt.
Sponzorirani sadržaj
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev