>
  2 min. čitanja

Dok globalna temperatura raste, u Hrvatskoj je hladnije od prosjeka!

Dok globalna temperatura raste, u Hrvatskoj je hladnije od prosjeka!
Foto: Pixabay / DHMZ / Istramet / Screenshot

Svi pišemo o globalnom zatopljenju i to je činjenica. Zbog ovog globalnog procesa, ove godine i dodatno potpomognutim El Niñom, pogoršana je situacija diljem planete. Svjedoci smo stoga naglih vremenskih ekstrema, zbog kojih imamo drastične vremenske prilike i prijelaze iz jedne krajnosti u drugu.

No u gomili takvih informacija postoje i zanimljive iznimke, poput jedne činjenice koju izdvaja Istramet. Prvo one o kojoj svi pišu, a to je da je ovogodišnji srpanj na globalnoj razini bio za 0,33 stupnja Celzija viši od rekorda postavljenog u srpnju 2019. kada je prosječna temperatura na planetu iznosila 16,63 stupnjeva Celzija. Došli su do tog zaključka znanstvenici Klimatskog opservatorija Europske unije.

No, osim globalne situacije, treba istaknuti činjenicu da smo u jednom od hladnijih razdoblja za doba godine, ako se gleda razdoblje 1991-2010. godina. O tome, podsjećaju s Istrameta, nitko ni slova nije napisao. Uz pomoć grafike Državnog hidrometeorološkog zavoda ističu važnost i ovakvih događaja.

U konkretnom primjeru, prikazan je grafikon za Pazin gdje se jasno vidi kako je u Pazinu početkom kolovoza temperatura odstupala od prosjeka 1991.-2020. za više od dvije standardne devijacije, što znači da je bilo ekstremno hladno.

Vrlo je sličan je grafikon i za ostale gradove u Hrvatskoj. Neki su ispod prve standardne devijacije, neki na drugoj, a neki čak i ispod druge, poput Pazina. Zajedničko svim mjestima u Hrvatskoj je da imaju razdoblje hladnije od prosjeka, a ne mora se biti neki ekspert da bi se to vidjelo.

U Gorskom kotaru u protekla dva jutra minimalac se spuštao ispod 5 °C, što je zimska vrijednost temperature. I nije pošteno da se i to ne spomene, naročito jer će imati bitan utjecaj na klimatološki prosjek 2023. godine u Hrvatskoj, napominju u Istrametu.

D.G.

PROČITAJTE JOŠ:

Hoće li se Golfska struja zbog koje imamo ugodnu klimu u Europi, uskoro urušiti?
Sustav Golfske struje, toplih i brzih oceanskih struja, mogao bi se urušiti već 2025. godine, upozorila je recentna znanstvena studija. Golfska struja, topla, brza morska struja u Atlantiku, dio je globalne termohalinske cirkulacije. Jedan njen dio započinje u Meksičkom zaljevu kao Floridska, a sje…
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.