>
RIJEKA - Buka s terminala Brajdica u središtu Rijeke prelazi zakonom dozvoljene vrijednosti i napokon smo dokazali da su građani u pravu, rečeno je danas na konferenciji za novinare održanoj kraj sportskog igrališta Delta, u organizaciji Vijeća Mjesnog odbora Centar - Sušak. Dobili su sada za to i službenu potvrdu u izjavi Grada Rijeke, no i dalje oni službeni rezultati prekoračenja buke javnosti nisu dostupni, iako je mjerenje završeno još krajem studenoga prošle godine.
- Znamo da je buka na terminalu Brajdica prevelika, ali još uvijek ne znamo koliko - kaže Azra Zubić Zec, predsjednica Vijeća Mjesnog odbora Centar - Sušak te dodaje da su opet neku noć slušali simfoniju s kontejnerskog terminala.
- Dva mjeseca mjerenja buke nije ono što smo tražili niti ono što nas zadovoljava jer, primjerice, na dizalicama je tijekom ta dva mjeseca isključeno tzv. bipanje, a to je upravo ono što najviše iritira noću. Rezultati mjerenja još uvijek nisu dostupni javnosti iako je Grad Rijeka trebao to učiniti još krajem studenoga prošle godine . kaže za Radio Rijeku Zubić - Zec i dodaje da su upitne i lokacije na kojima su postavljeni senzori za mjerenje.
Tvrde da su od pet postavljenih senzora, pronašli samo njih tri te da ih nitko nije niti pitao koja je najbolja lokacija za postavljanje takvih senzora. Za to je primjer Krimeja - jer Krimeja je, kaže, mjesni odbor u kojem građani najviše pate od buke, a tamo nije postavljen niti jedan senzor.
Potvrdio je to i Boris Mijolović, predsjednik vijeća MO Krimeja koji tamo živi već 66 godina.
- Stanujem u privatnoj kući koja ima zidove debele 80 cm i nikada se dosad, kao unazad mjesec dana, nije pojavila takva buka kada prolaze vlakovi. Oni očito prolaze puno većom brzinom od nekadašnje i to uzrokuje da se sve kuće na južnoj strani Ulice D. Gervaisa, koja je najbliža pruzi, tresu - priča Mijolović.
Da terminalima nije mjesto u centru grada, kaže Zoran Frković, predsjednik Vijeća MO Potok i najavljuje da će zapadni dio grada uskoro imati isti problem, kada s radom počne novi terminal na Zagrebačkoj obali. Na primjeru riječkih Pećina jasno je kako suživot uz kontejnerski terminal ne funkcionira, kaže Frković.
- Najviše stanovnika izgubio je MO Pećine - čak 56 posto. Uništeni su, otišli su zbog dva izvora zagađenja jer su uz kontejnerski terminal na Brajdici izloženi i buci i prašini koja dolazi iz Brodogradilišta "Viktor Lenac" - tvrdi Frković.
Negiranje činjenica je ono što ljuti predstavnike mjesnih odbora. Ivica Samardžić iz MO Centar - Sušak kaže - nadležni su uvijek protiv interesa građana.
- I gospodin Vukorepa i gospodin Filipović rekli su da buke nema. Najviše žalosti što su i sanitarne inspekcije rekle da nema buke, a potrebno je samo nekoliko sati provesti ovdje i čuti da buke - ima - kaže Samardžić.
Predstavnici mjesnih odbora bili su i na sastanku s Emmanuelom Papagianakisom, izvršnim direktorom AGCT-a koji upravlja kontejnerskim terminalom na Brajdici. On je u konstruktivnoj raspravi pokazao razumijevanje za njihove zahtjeve, te rekao da će u budućnosti pokušati smanjiti noćni rad koji ni njima u AGCT-u nije u interesu.
- Nitko od nas nije protiv rada terminala i svjesni smo da se raditi mora, no nas najviše smeta upravo noćna buka i tražimo da barem tijekom noći imamo svoj mir. Zato ćemo iskoristiti sve zakonske mogućnosti da se izborimo - kaže Azra Zubić - Zec.
Suživot je moguć, kao i dogovor - ali od buke terminala ipak se jače trebaju čuti zahtjevi građana.
I.B.
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev