>
  3 min. čitanja

DOZNAJEMO U Ministarstvu mora prelomili: "Uvodimo kamere za praćenje nedozvoljenog glisiranja, kazne će stizati na kućnu adresu!"

DOZNAJEMO U Ministarstvu mora prelomili: "Uvodimo kamere za praćenje nedozvoljenog glisiranja, kazne će stizati na kućnu adresu!"
Gliser koji je nekoliko trenutaka prije objave ovog teksta uhvaćen u nedozvoljenom glisiranju 50-ak metara od Ždrelca na otoku Pašmanu - Foto: Čitatelj

Ogroman broj prekršitelja koji se oglušuju o hrvatske zakone i pravilnike o sigurnosti plovidbe, a posebno oni koji glisiraju preblizu obale, ponukali su i Ministarstvo mora da uvede više kontrole i reda.

Podsjetimo, samo je jučer primjerice riječka pomorska policija sankcionirala 53 osobe zbog nedozvoljenog glisiranja. Problem je i statistika koja kaže da većinu prekršitelja čine stranci, pa je u jučerašnjem slučaju, kojeg ćemo sada uzeti kao ogledni primjer, sankcionirano 19 Nijemaca, 12 Talijana, 9 Austrijanaca, 5 Slovenaca, 2 Slovaka, te po jedan državljanin Poljske, Francuske, Češke, Mađarske, Kanade i Norveške. 

Svakodnevno glisiranje uz samu obalu realna je životna opasnost za kupače, ronioce, ali i samu posadu ovih plovila...

Iako su na terenu diljem Jadrana sve raspoložive jedinice pomorske policije i Lučkih kapetanija, a kako je ukupna duljina hrvatske morske obalne crte 6.176 km, od čega je duljina obalne crte otoka 4.398 km (71% ukupne morske obale), nemoguće je u realnom vremenu pokriti svu obalu ljudstvom i plovilima. Uz sve ovo, jedne i druge službe moraju pratiti i druge segmente opisa svog posla, poput traganja i spašavanja, nadzora granice, te prijevoza hitnih pacijenata. Stoga u Ministarstvu pripremaju prvi korak ka potpunoj kontroli, za početak onih najkritičnijih ili tzv. "crnih točaka" na Jadrnu.

Morski HR ekskluzivno doznaje da Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture priprema plan kako bi od sljedeće godine na najfrekventnije točke na Jadranu postavili kamere za mjerenje brzine.

Uvođenjem kamera s mjerenjem brzine, kazne će prekršiteljima stizati na kućnu adresu

- Kamere će biti na solarni pogon i automatski će snimati i mjeriti brzinu, te će se kazne prekršiteljima slati na kućne adrese, slično kao što MUP radi na hrvatskim cestama - neslužbeno doznajemo od pouzdanog izvora iz Ministarstva mora. Koliko će biti takvih kamera i gdje će one sve biti postavljene, tek se treba utvrditi.

Podsjetimo, pravilnikom o sigurnosti pomorske plovidbe u unutarnjim morskim vodama i teritorijalnom moru Republike Hrvatske, te načinu i uvjetima obavljanja nadzora i upravljanja pomorskim prometnom, te Pravilnikom o izmjenama i dopunama normirano je da motorne brodice  i brodice na mlazni pogon ( skuteri, jet ski, brodica na zračnom jastuku i slično) mogu ploviti s hidrodinamičkim uzgonom, odnosno glisirati samo na udaljenosti većoj od 300 metara od obale i to na području na kojem nije zabranjeno glisirati.

Ukoliko nije drugačije propisano, u području:

  • 150 m od obale svi plovni objekti dužni su ploviti s posebnom pažnjom, brzinom ne većom od 5 čvorova,
  • od 150 m do 300 m od obale svi plovni objekti dužni su ploviti s posebnom pažnjom brzinom ne većom od 8 čvorova

Jurica Gašpar

PROČITAJTE JOŠ:

PRAVILA PLOVIDBE 2 Red u lukama i na moru | | Morski HR
U trećem nastavku edukativnog serijala Nautičkog informacijskog servisa (nIS), u suradnji s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture donosimo detaljne upute nautičarima o redu u lukama i na moru.
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.