>
  3 min. čitanja

DUD ili MURVA Crni dud simbolizira zlatnike, a bijeli srebrnjake

DUD ili MURVA Crni dud simbolizira zlatnike, a bijeli srebrnjake
Foto: Wikimedia

Murve su u Dalmaciji bile ukras mjesta ispod čijih krošanja se za vrućih dana tražilo osvježenje. Sadilo ih se u lukama, lučicama, na trgovima i u vrtovima, a korištene su i u svilarskoj industriji.

Nekada su u našoj zemlji dudovi rasli posvuda, a plodovi su bili poželjna slastica. U prošlosti je bio običaj da se vjenčanje ili rođenje djeteta obilježi sadnjom ovog stabla.

Najpoznatiji su crni i bijeli, ali postoji i crveni dud koji je podrijetlom iz Sjeverne Amerike. Domovina crnog duda je Mala Azija iz koje je i donijet u naše krajeve. Bijeli dud potječe iz Kine.

Kroz narodnu predaju, poznate su izreke poput: 'Tko sanja da jede dud, ostvarit će veliku zaradu!' Dok crni dud simbolizira zlatnike, bije li dud simbolizira srebrnjake, ali i bogataša s mnogo djece.

Dud je visine do dvadesetak metara, ispucale kore i okruglaste, široko razgranjene krošnje. Listovi su jajastog oblika i nazubljenih krajeva. Cvjeta u svibnju, cvjetovi su sitni i sakupljeni u male grozdaste cvatove. Plodovi ili dudinje sastoje se od gusto zbijenih bobica sličnih kupini, vezanih uz peteljku.

Postoje razlike između bijelog i crnog duda. Bijeli dud ima više stablo, glatko nazubljene listove te različitu boju plodova. Kod crnog duda plodovi su tamnoljubičaste boje, kod bijelog bijele ili žute boje. Jagodastog su oblika, beru se od lipnja do kolovoza. Sadrže mnogo grožđanog šećera, vitamina C, mangana, jabučne i limunske kiseline (plodovi crnog duda). Jedu se svježi ili prerađeni u džem, sirup ili rakiju dudovaču.

U prošlosti se bijeli dud uzgajao kako bi se njegovim listovima hranile gusjenice dudovog svilca. Gusjenice se razvijaju iz jajašaca koje teže do 30 grama, a za svoj razvoj trebaju oko 1500 kg lišća duda. Na taj način dobiva se sirova svila, opredanjem svilenih čahura u svilu.

Svilarstvo, kao značajna gospodarska grana u našim krajevima, održalo se do sredine devetnaestog stoljeća. Oko 1855. bolest dudova svilca djelovala je na uništenje ove dotad profitabilne proizvodnje.

Iako mnogo više na kontinentu, i u Dalmaciji su se uzgajali dudovi za potrebe svilarske industrije. Tako su žene u Konavlima ovako dobivenom prirodnom svilom ukrašavale svoje nošnje.

No, murve su u Dalmaciji bile i ukras grada ili mjesta u kojima je stanovništvo za vrućih ljetnih dana tražilo osvježenje ispod njihovih krošanja. Sadili su ih u lukama i lučicama, ali i na trgovima i u vrtovima. Na taj način postajali su zaštitni znak pojedinog mjesta.

Nažalost, tijekom godina, mnogobrojna stabla dudova (murvi) iz naših turističkih mjesta u Dalmaciji zamijenjena su sadnicama palmi, što je ovim mjestima oduzelo autohtoni izgled i draž.

Jedan od takvih zaštitnih znakova u Splitu je stara murva (bijeli dud) posađen kraj starog Hajdukovog stadiona. Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Splitsko dalmatinske županije pokrenula je inicijativu da se stablo proglasi botaničkim spomenikom prirode.

Dud je zaštitni znak Makarske koja je poznata po prekrasnom drvoredu ovih stabala.

Vrlo je ljekovit. Od lista i kore pripravljaju se ukusni čajevi koji su djelotvorni u liječenju infekcija, ali i šećerne bolesti. U prošlosti su se od njega radili dijelovi za neretvanske lađe, ali i bačve u kojima se čuvala rakija.

B.K.

PROČITAJTE JOŠ:

Lovorov list koristi se kao začin, ali i lijek
Osim kao začin, lovor je popularan i zbog svojih ljekovitih i dekorativnih svojstava. Nezaobilazan je u mediteranskoj kuhinji, a može se dodavati raznim jelima. Lovor je višegodišnja biljka čiji se listovi koriste kao začin, ali i lijek. Raste u obliku grma i može doseći visinu od čak 15 metara. Im…

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.