>
Morski otpad prepoznat je kao globalni problem koji prijeti obalnim i morskim ekosustavima diljem svijeta.
Prema podacima United Nations Environment Programma (UNEP), gotovo 70 % otpada koji s kopna dospije u more završi na njegovom dnu i tamo se godinama gomila. Prema provedenom monitoringu sastava otpada s morskog dna u Jadranskom moru 2018. godine, utvrđeno je da plastika čini oko 96 % od ukupnog otpada.
Jadransko more, zbog svoje djelomično zatvorene prirode, socio-ekonomske važnosti ribarstva i brojnih ribarskih luka duž obale, posebno je osjetljivo na onečišćenje otpadom od ribarskih aktivnosti. Ribarske luke predstavljaju mjesta gdje se odlažu značajne količine raznih vrsta otpada. Osim morskog otpada, tu se odlaže i ostali otpad, poput komunalnog, glomaznog otpada te otpadnih ulja, filtera, akumulatora, zauljenih krpa i drugog otpada.
Projekt će se nastaviti na prethodne projekte DeFishGear i ML-REPAIR, prikupljajući podatke o pasivno ulovljenom otpadu tijekom koćarskog ribolova i smanjujući njegov utjecaj na ekosustav Jadranskog mora.
Gospodarenje otpadom u ribarskim lukama Jadranskog mora za promicanje održivog ribarstva) ima za cilj razviti sinergijsku strategiju za cjelovito prikupljanje otpada koji se stvara u koćarskom ribolovu i odlaže u ribarskim lukama. Prikupljanjem podataka o vrstama, sastavu i količinama otpada (s posebnim naglaskom na plastiku), namjera je unaprijediti protokole za njegovo gospodarenje, uključujući ponovnu upotrebu i recikliranje, kroz razvoj i implementaciju dobrih praksi te inovativnih tehnika i materijala uz uključivanje ključnih dionika povezanih s ribarstvom, uključujući same ribare.
Vodeći partner projekta je Sveučilište Padova iz Italije, čiji je pridruženi partner ISPRA (Institut za zaštitu okoliša i istraživanje). Ostali partneri s talijanske strane uključuju Cooperative M.A.R.E. S. c. a r.l. s pridruženim partnerom Comune di Rimini te Company for Public Services iz Chioggije i Workers of the Sea Cooperative. S hrvatske strane partneri su Institut za oceanografiju i ribarstvo, JU RERA S.D. za koordinaciju i razvoj, udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce te Lučka uprava Split.
Posebna pažnja će biti posvećena:
Projekt će uključivati istraživačke institucije, ribarske udruge, ribarnice, lučke uprave, tijela državne uprave, lokalnu samoupravu i nevladine organizacije iz Italije i Hrvatske. Cilj je dakle sveobuhvatno praćenje otpada prikupljenog tijekom ribolovnih aktivnosti i onoga nastalog u ribarskim lukama, zamjena plastike ekološki prihvatljivim materijalima te implementacija kružnog modela gospodarenja otpadom.
J.T.
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev