2 min. čitanja

Gazprom maknuo Europu s liste ciljanih tržišta za narednih deset godina

Gazprom maknuo Europu s liste ciljanih tržišta za narednih deset godina
Foto: Gazprom

Upravni odbor ruskog Gazproma potvrdio je odluku da izbaci Europu s tvrtkinog popisa "odredišnih" tržišta u sljedećem desetljeću u ažuriranoj verziji srednjoročne razvojne strategije tvrtke. Plinski div rekao je u regulatornoj objavi da je upravni odbor jednoglasno izglasao uklanjanje svake reference na postizanje i održavanje "ciljanog tržišnog udjela na europskom tržištu plina".

Ažurirani strateški dokument pokriva razdoblje od 2024. do 2033., navodi tvrtka u podnesku, javlja portal Upstreamonline.

Gazprom je procijenio da je činio gotovo 40% europskog uvoza plina 2021. prije ruske invazije na Ukrajinu prošle godine i zatvaranja plinovoda Jamal od Bjelorusije do Poljske i Njemačke, te plinovoda Sjeverni tok 1. Direktori su također naložili Gazpromu da radi na mjerama za poboljšanje dostupnosti i opskrbe prirodnim plinom za ruske potrošače tijekom jeseni i zime, te da ažurira desetogodišnju strategiju s tim ciljevima, prenosi Energetika.

Pretpostavlja se da je Gazprom izgubio više od 100 mlrd. m3 kubičnih metara proizvodnje plina prošle godine nakon odluke o prekidu izvoznih opskrbe u Europu, pri čemu je njegova ukupna proizvodnja pala na 413 mlrd. m3 u 2022. u odnosu na 515 mlrd. m3 u 2021.

Iako tvrtka još nije objavila podatke o proizvodnji za ovu godinu, izvješća u Moskvi sugeriraju da proizvodnja plina nastavlja opadati zajedno s potražnjom za ruskim plinom iz plinovoda u Europi, gdje LNG tereti zauzimaju sve veći dio konzuma.

Gazprom nastavlja isporučivati 40- 42 mil. m3 plina dnevno preko Ukrajine, znatno ispod ugovorene minimalne količine od gotovo 110 mil. m3 dnevno, s trenutnim ruskim isporukama plina isporučenim ukrajinskim susjedima Moldaviji, Slovačkoj, Austriji i Italiji. Tu su i isporuke preko Turskog toka. Međutim, postojeći tranzitni ugovor tvrtke s Ukrajinom istječe krajem 2024..

Ukrajinski ministar energetike German Galuschenko je na konferenciji u Londonu ranije ovog tjedna sugerirao da bi pregovori i potpisivanje novog tranzitnog sporazuma s Gazpromom mogli biti problematični zbog tekućeg rata i očekivanih sankcija na uvoz plina iz ruskih plinovoda.

Prošle godine ruska vojska zauzela je jednu od dvije mjerne i crpne stanice plinovoda na granici zemlje s Ukrajinom. Kada je Ukrajina proglasila višu silu nakon što je izgubila kontrolu nad postajom, Gazprom je odbio povećati protok plina u tranzitu do alternativne ukrajinske postaje unatoč velikom slobodnom propusnom kapacitetu postrojenja. Tokovi tranzita ruskog plina "više nisu nužan uvjet za ispravno funkcioniranje ukrajinske mreže za prijenos plina", rekao je za Upstream Sergiy Makogon, neovisni savjetnik i bivši voditelj OTS-a GTS Ukrainy, koji se priprema za prekid tranzita ruskog plina još od 2019. godine, piše Energetika.

I.B.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.