>
Radi se o tzv. event industriji koja je pokretač sektora kulturnih i kreativnih industrija, koja privlači turiste te čini značajnih 6,3 % hrvatskog BDP-a.
Mnoge europske države poput Austrije, Slovenije, Nizozemske, Njemačke, Velike Britanije i Švicarske prošlog su mjeseca pozitivno ocijenile planiranje ovogodišnjih manifestacija. Također, predstavili su plan otvaranja event i kulturne industrije zbog potrebnog višemjesečnog planiranja za svako događanje.
U 2020. godini u jeku pandemije otkazana je većina manifestacija poput: Ultra Music Festivala, In Musica, Špancirfesta, Adventa, Motovun i Zagreb film festivala, Weekend Media Festivala, Croatia Boat Showa, Place 2 Go međunarodnog sajma turizma, Reboot Infogamera. Otkazane su mnogobrojne koncertne turneje, predstave, zatvoreni su noćni klubovi i otkazane su gradske manifestacije koje su prepoznatljivi kulturno-turistički simboli gradova te destinacija. Organizatori su najavili svojim posjetiteljima povratak u 2021. godini, ali zbog neizvjesne situacije oko plana popuštanja epidemioloških mjera dovodi se u pitanje stotine tisuća rezerviranih turističkih aranžmana i zaustavljaju se sve buduće rezervacije jer gosti ne znaju što očekivati.
Upravo je event industrija jedan od pokretača sektora kulturnih i kreativnih industrija, koja prema Unisonovom istraživanju s više od 22 milijarde kuna i 17.000 zaposlenika čine 6,3 % BDP-a.
Podsjetimo, Hrvatska je u 2014. godini osvojila nagradu “Dance Nation of the Year” kao najbolja festivalska destinacija u Europi. A samo prošle godine otkazano je preko 100 festivala koji u Hrvatsku iz godine u godinu privlače oko milijun posjetitelja iz čitavog svijeta. Važno je istaknuti i da se gosti u državi u prosjeku zadržavaju čak 7 dana.
Za sve tipove manifestacija, od manjih, srednjih i većih, ključan je plan otvaranja event industrije. Ističemo da je za uspješnu organizaciju manifestacije potrebno uložiti mjesece, pa čak i godine planiranja. Najava plana otvaranja u posljednjem trenutku najugroženijeg sektora koji ne radi već čitavu godinu, polučit će samo ponovno otkazivanje svih manifestacija u Hrvatskoj! Budući da je event industrija prošle godine zabilježila pad od čak 95%, bilo kakav ponovni ulazak u rizik od otkazivanja i planiranja evenata mora biti sveden na minimum odlukom i najavom plana Vlade Republike Hrvatske i Nacionalnog stožera civilne zaštite, jer u neizvjesnoj situaciji u kojoj nisu definirani plan rada i uvjeti održavanja evenata, prijeti kompletnim kolapsom event i kreativne industrije.
Sve veća neizvjesnost po pitanju održavanja evenata koji su ključni za opstanak glazbene, kulturne i turističke industrije, razlog su pitanja: Kada i pod kojim uvjetima organizatori kulturnih, glazbenih, gastro i turističkih događanja mogu očekivati povratak evenata u 2021. godini?
– Trenutna situacija s pandemijom virusa COVID-19 u Hrvatskoj svedena je pod kontrolu uz stalan pad zaraženih i cijepljenje najugroženije populacije, što nam kao industriji daje više optimizma nego u 2020. godini. Nadamo se da će se eventi konačno moći planirati i održavati, ali kao preduvjet Vlada, Stožer i nadležna Ministarstva moraju donijeti mjere kojima će pomoći ovoj industriji – rekao je Adnan Mehmedović iz Odbora za evente udruge Glas poduzetnika.
Poduzetnici koji su dio event industrije okupljeni unutar UGP-a, predlažu nekoliko nužnih i hitnih mjera koje su poslane i Nacionalnom stožeru civilne zaštite u dopisu:
D.G.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev