>
MEDVEJA - Fakultet prirodnih znanosti u Puli objavio je snimku goleme psine koja je nastala na istočnoj obali Istre, u Medveji.
- Profesionalni ribar Nikola Franković poslao nam je snimku psine goleme (𝐶𝑒𝑡𝑜𝑟ℎ𝑖𝑛𝑢𝑠 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑠), koju je uočio prije nekoliko dana ispred lučice u Medveji, na udaljenosti od oko 200 metara od obale. Jedinka je bila na površini mora, a njezina duljina procijenjena je na oko 8 metara. Psine goleme najčešće se i zamijećuju dok se polako kreću uz samu morsku površinu. Ovakvo ponašanje donijelo im je ime "basking shark" (od engleske riječi bask, što znači "uživati na suncu"), jer se čini kao da se izležavaju i upijaju sunčevu toplinu - objavio je Fakultet pririodnih znanosti iz Pule.
Golema psina rijetka je, ali stalno prisutna vrsta u istočnom Jadranu, ponajviše u vrlo produktivnom sjevernom Jadranu koji općenito ima ciklonalnu cirkulaciju te periodički dotok oligotrofne vode iz južnog i srednjeg Jadrana.
Obitava uz obalu, ali i u otvorenom moru borealnih (hladnih) do toplih te umjerenih voda svih mora i oceana. Izrazito je sezonska vrsta koja u jesen nestaje, a zimi ih se rijetko viđa.
Hrani se isključivo planktonskim organizmima. Istraživanja su pokazala da na njihovu povećanu pojavu ne utječu izravno promjene temperature i saliniteta već prisutnost sićušnih račića, kopepoda, posebice Calanus helgolandicus.
Eksponat goleme psine, druge najveće vrste riba nakon kitopsine, dospio je u Prirodoslovni muzej u Zagrebu još 1934. godine.
Prema pisanju tadašnjeg tiska ulovljeni morski pas dugačak preko osam metara i težak preko dvije tone ulovljen je u blizini Kraljevice.
Zalaganjem profesora Krunoslava Babića, tadašnjeg ravnatelja Hrvatskoga narodnog zoološkog muzeja, golema psina završila je u postavu muzeja.
D.G.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev