>
  3 min. čitanja

Građani snimili gdje curi nafta u Kvarnerskom zaljevu i najavili prosvjed!

Građani snimili gdje curi nafta u Kvarnerskom zaljevu i najavili prosvjed!
Foto: Čuvari Kvarnerskog Zaljeva

URINJ - Građani okupljeni pod inicijativom Čuvari Kvarnerskog Zaljeva za 15. veljače u 11 sati, najavili su mirni prosvjed ispred glavnog ulaza u Rafineriju nafte Urinj, kod Kostrene.

"Želimo čisto more i zrak na Kvarneru", poruka je organizatora prosvjeda.

- Zaustavimo uništavanje Kvarnera od strane INA-e i osigurajmo budućim generacijama zdravu i čistu okolinu - poručuju, nakon što su u više navrata objavili snimke s mjesta odakle ugljikovodici cure u more.

- Pritužba je poslana i uredu Pučkog pravobranitelja zbog diskriminacije nas mještana i sustavnog narušavanja naših temeljnih prava na čist, zdrav i održiv okoliš koji su garantirani Ustavom RH - poručili su.

Podsjetimo, ovo nije prvi put da se građani žale na zagađenje ispred riječke rafinerije u Urinju. Još 2023. godine iz INA-e su kazali da "traže trajno rješenje da se ovo više ne ponavlja". U listopadu 2022. godine došlo je do velikog istjecanja lož ulja u more.

- Prva curenja u more zabilježena su 2005. godine, dakle 20 godina nakon što je rafinerija puštena u rad, danas daleke 1985. Već tada su spremnici i cjevovodi korodirali, a od toga je prošlo još 20 godina - poručuju ogorčeni građani koji od tada svjedoče svakodnevnom zagađenju.

D.G.

Zagađenje mora kod Urinja
Prije dva tjedna zagađeno je more ispred riječke rafinerije u Urinju, a onečišćenje je ondje još uvijek prisutno. Iz Ine kažu kako traže trajno rješenje da se ovo više ne ponavlja. Aktivnosti na ponovnom pokretanju procesnih postrojenja u Rafineriji nafte Rijeka ipak nisu mogle proći bez problema. Sve
ZAGAĐENJE KOD URINJA Lož ulje istječe u more, u tijeku akcija uklanjanja!
Nacionalna središnjica za usklađivanje traganja i spašavanja na moru u Rijeci (MRCC Rijeka) izvijestila je Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture o površinskom onečišćenju mora, uslijed istjecanja lož ulja u području industrijske zone Urinj. Dojava o onečišćenju u MRCC Rijeka zaprimljena je jučer, 9. studenog u 16.00 sati
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.