>
  5 min. čitanja

Gradonačelnik Bakra: "Priča da se ne borimo za čisti Bakar je preizborno podmetanje, evo što sve radimo!"

Gradonačelnik Bakra: "Priča da se ne borimo za čisti Bakar je preizborno podmetanje, evo što sve radimo!"
Foto: Čitatelj

- S obzirom na to da je dojava građana na koju se pozivate odaslana isključivo u predizborne svrhe, u namjeri diskreditacije Gradske vlasti mogli bi Vam odgovoriti sa svega nekoliko podataka i opisom projekata i ulaganja koja su u protekle tri godine uistinu ogromna - piše nam bakarski gradonačelnik Tomislav Klarić.

Reakcija je ovo na dojave čitatelja o Bakru koji se odlikuje prljavim zrakom, prljavim morem i nedostatkom osnovnih sadržaja. Evo što kažu iz grada.

- Grad Bakar i Vlada RH već čitav niz godina ulažu ogromna sredstva u sanaciju ekoloških onečišćenja koja su nastala suludim nasrtajem na Bakarski zaljev tijekom vremena bivše države, recidivi i posljedice takve politike se osjećaju i danas.Opće je poznato da je nekadašnja Koksara u Bakru bila najveći zagađivač na prostoru cijelog Hrvatskog priobalja. Ona je zatvorena odlukom Vlade RH 1994. godine, no posljedice još uvijek osjećamo. Nakon promjene vlasti u Gradu Bakru 2004. godine, aktivnim uključivanjem predstavnika Grada Bakra i imenovanjem člana NO tvrtke Koksar u razgradnji. U tijesnoj suradnji s Vladom RH i resornim ministarstvom intenzivirala se razgradnja Koksare. Od tada do danas u rušenje 260 metarskog dimnjaka, a zatim sanaciju terena onečišćenog koksnim katranom u površini od preko 50 tisuća kvadratnih metara i to metodom solidifikacije te sanaciju klizišta i cijelog prostora ex Koksara u površini od 160 m2, uloženo je preko 360 milijuna kuna sredstava iz Proračuna RH - kaže gradonačelnik te nastavlja o kanalizaciji.

- Grad Bakar je sa svoje strane, a preko tvrtke KD VIK Rijeka koja je u njegovom suvlasništvu pokrenuo izradu projektne dokumentacije, zatim izradu studije za izgradnju kanalizacijskog sustava za čitavo područje Grada, s posebnim naglaskom na sam Bakar. U Proračunu Grada Bakra osigurana su i sva potrebna sredstva za njegovu izgradnju te potpisani ugovori za izgradnju.  Bakar je u svom centru dakle u samoj jezgri imao 34 direkta ispusta kanalizacije fekalne i oborinske u more na samoj rivi.

Foto: M-Šegulja

Radovi su uključivali izgradnju obalnog kolektora, zatim dvije crpne stanice uz samo more, jedna na prostoru pored Luke za rasute terete, a druga ispred Pomorske škole. Izmijenjen je i kompletan vodoopskrbni sustav kao i transportni cjevovod duž obalne linije koji je do sada bio izveden u kombinaciji s azbest-cementnim cijevima. Izgrađen je i uređaj za pročišćavanje na platou nekadašnje Koksare, a od njega vodi podmorski ispust dužine 360 metara. Trenutačno je projekt u fazi ispitivanja i otklanjanja nedostataka, stoga povremeno, prilikom pražnjenja cjevovoda zbog snimanja, a u svrhu kontrole spojeva i kod uklanjanja nedostataka događaju situacije zamućenja mora. Uređaj za pročišćavanje je prije nekoliko tjedana pušten u probni rad. - nastavlja gradonačelnik Klarić.

Zapaljenje rudače i onečišćeni zrak

- Trenutačno je gorući problem s kojim se već čitav niz godina borimo "Luka za rasute terete u Bakru" niz je prijava na rad i postupanje Luke Rijeka u Bakru. Smatramo da Luka ne samo da ugrožava okoliš već ugrožava i zdravlje i živote ljudi. Prijavljivali smo Državno inspektoratu, Lučkoj kapetaniji Rijeka, sanitarnoj inspekciji, DORH-u. Učestalo prijavljuju i sami građani. Grad je financirao i mjerenje lebdećih čestica, izrađen je akcijski plan, no pomaka nema.

 Nedavni incident kada je Luka zaprimila veće količine ugljene rudače nego li što omogućavaju za to namijenjeni skladišni prostori tako da je znatna količina ove rudače skladištena na svim raspoloživim površinama pa čak i na divlje nasipanom djelu mora bez ikakve zaštite. posljedica takvog postupanja bila je samozapaljenja rudače koja je danima gorjela, a onda je došlo i do zapaljenja bagera uslijed čega je uslijedila intervencija i JVP Rijeka - opisuje nedavni incident gradonačelnik Klarić.

Foto: Čitatelj

"Imamo sve potrebne sadržaje"

- Netočno je kako je navedeno da Grad Bakar na preko 7000 stanovnika nema poštanski ured, ima ih čak 6 na svom području, a u Gradu Bakru ujedno djeluje i glavni poštanski distributivni logistički centar HP za Područje Istarske, Primorsko goranske i Ličko senjske županije . pišu nam dodatno iz Grada i energično nastavljaju.

- Na području Grada Bakra na broj stanovnika ima zavidan broj kioska kao i svu silu trgovačkih, logističkih i gospodarskih sadržaja. Ujedno ima organiziran potpuno besplatan cjelodnevni prijevoz za sve stanovnike između svih naših naselja i Industrijske zone Bakar na Kukuljanovu. 

Da bi Vam približili o kakvoj se strukturi unutar Grada Bakra radi ukazuje podatak da na približno 8 tisuća stanovnika Grad Bakar ima na svom području :

  • 4 ordinacije opće medicine,
  • 3 stomatologa,
  • ordinaciju pedijatra,
  • logopeda,
  • 4 ljekarne (apoteke),
  • 6 poštanskih ureda,
  • 3 benzinske pumpe,
  • brojne zubotehničke laboratorije,
  • 4 područne škole,
  • 2 osnovne škole,
  • 1 srednju školu,
  • 3 gradska vrtića,
  • 2 privatna vrtića,
  • obrt za čuvanje djece,
  • čitav je još niz trgovina i obrta po našim naseljima,
  • preko 300 poslovnih subjekata....sve je nemoguće nabrojati....

Za istaknuti je činjenica da Grad nikada nije uvodio prirez, komunalna naknada je ista kao i prije 23 godine -završavaju iz Grada.

J.T.

PROČITAJTE JOŠ:

Čitatelj iz Bakra: “More nam je onečišćeno, zrak svako malo kritično zagađen, a nemamo ni javni wc ili običan kiosk!”
Nedavno nam je jedan građanin javio o samozapaljenju ugljene prašine na terminalu za rasute terete prekrcajne luke u Bakru. Sada je već aktualan jedan novi problem. - Trenutno situacija sa skladištenim teretom nije više onako strašno loša kao prije desetak dana te dima više nema. Ali, to je samo privremeno,
BAKAR Šampion zaštite podmorja
Da gdje ima volje, ima i promjene, najbolje svjedoči Bakar, drevni primorski gradić koji je još ne tako davno bio simbol teške industrije i ekoloških problema. No, ti dani su danas prošlost, a Bakar sve više diše kao mjesto uravnoteženog razvoja i očuvanog okoliša. Više od 250 volontera

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.