2 min. čitanja

Hrvatski znanstvenici u projektu razvijanja tehnologije praćenja i predviđanja potresa, vulkana, tsunamija

Hrvatski znanstvenici u projektu razvijanja tehnologije praćenja i predviđanja potresa, vulkana, tsunamija
Foto: Pixabay/Ilustracija

Cilj projekta je razviti tehnologiju koja će znanstvenicima omogućiti bolje razumijevanje i praćenje potresa, vulkana, tsunamija i drugih događanja na zemljinoj površini kako bi mogli razviti bolje sustave predviđanja ovakvih događaja te poboljšati održivo korištenja resursa i doprinijeti zaštiti okoliša, navode iz Instituta Ruđer Bošković.

Institut Ruđer Bošković (IRB) partner je na međunarodnom projektu ChEESE-2P (Center of Excellence for Exascale in Solid Earth - Second Phase) čiji je cilj razviti programske pakete otvorenog koda koji će pomoći rješavanju istraživačkih problema u geoznanostima za koje je potrebno koristiti napredne računalne resurse.

Foto: Cheese, IRB

U okviru projekta predviđen je razvoj jedanaest temeljnih programskih kodova za rješavanje 12 računalnih izazova na eksaskali (tzv. Exascale Computational Challenges) u području geoznanosti, naslanjajući se na rješenja razvijena tijekom prve faze projekta. Napredne računalne simulacije će se primijeniti za istraživanje specifičnih znanstvenih problema u području računalne seizmologije, magnetohidrodinamike, fizičke vulkanologije, tsunamija, geodinamike i modeliranja hazarda uzrokovanih kolapsom ledenjaka.

Istraživačka grupa s IRB-a, pod vodstvom dr. sc. Clée Denamiel iz Laboratorija za fiziku mora i kemiju vodenih sustava Zavoda za istraživanje mora i okoliša, je zadužena za razvoj modela tsunamija T-HYSEA, u smislu njegove nadogradnje za reproduciranjem tsunamija nastalih erupcijom supervulkana, posebice akustičko-težinskih valova u atmosferi i valova planetarnih meteoroloških tsunamija u moru.

- U okviru projekta naša grupa će izraditi napredne simulacije hazarda nastalog nedavnom eksplozivnom erupcijom vulkana Hunga Tonga–Hunga Haʻapai 15. siječnja 2022. godine, koje će poslužiti kao predložak za kvantificiranje ove vrste hazarda za ostale potencijalne izvore, poznate svjetske supervulkane i eventualne udare asteroida - objašnjava dr. sc. Cléa Denamiel.

Ovaj projekt će omogućiti istraživačima IRB-a pristup naprednim superračunalima (tier-0) kao i tehnologijama koje zahtjevaju nekonvencionalan pristup računalnom programiranju. Povrh toga, znanstvenici s IRB-a će uspostaviti suradnju s etabliranim istraživačima u području naprednih računalnih simulacija, a znanja koja će biti usvojena kroz ovaj projekt omogućiti će istraživanja i u drugim istraživačkim područjima IRB-a, primjerice izvedbi klimatskih simulacija visoke razlučivosti i njihovom stohastičkom modeliranju. To će omogućiti suradnju i s drugim europskim projektima koji se odvijaju u okviru istraživačkih misija Europske unije kao što je primjerice projekt 'Destination Earth'.

I.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.