>
Sredozemna je medvjedica jedan od najugroženijih sisavaca na svijetu i biće kojem se uvijek iznova veselimo gdje god je uočili.
Rasprostranjena je ograničeno na Atlantiku, oko Madeire i Kanarskih otoka te najviše uz obale i otoke Sredozemnog mora. Kod nas je 2023. godine zabilježena nakon više desetljeća.
U svrhu očuvanja i poboljšanja stanja populacije sredozemne medvjedice u hrvatskom dijelu Jadrana, vrijede pravila ponašanja prilikom susreta sa sredozemnom medvjedicom u moru, ispred i u špiljama, na obali ili tijekom vožnje čamca ili glisera.
Ako se za vrijeme ronjenja ili plivanja opazi sredozemna medvjedica potrebno se umiriti, ne približavati životinji i ne raditi nagle pokrete koji bi je mogli uznemiriti ili otjerati te polako i smireno otplivati što dalje od nje.
Ne smije se ulaziti u morske špilje koje su evidentirane kao potencijalna staništa sredozemne medvjedice i potencijalna mjesta okota.
Ako se tijekom obilaska neke druge špilje primijeti sredozemna medvjedica, treba ostati smiren i ne raditi nagle pokrete. Nije preporučljivo ulaziti dublje u špilju jer bi se tako životinja mogla uznemiriti i postati agresivna, pogotovo ako se radi o ženki koja ima mladunče. S obzirom na to da se radi o životinji koja može težiti i do 320 kilograma, svakako treba biti oprezan. Potrebno je povući se natrag prema ulazu špilje držeći se pritom zida špilje kako životinja ne bi imala osjećaj kao da je u klopci.
Sredozemna medvjedica postaje spolno zrela u dobi od četiri godine, a očekivani životni vijek im je više od 20 godina. Procjenjuje se da ukupna populacija broji nešto manje od 600 jedinki raspršenih na vrlo velikom području. Jedno od ključnih, nama donekle bliskih staništa je Egejsko more, a ova ljepotica snimljena je kod Cipra.
J.T.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev