>
U noćnim satima je ispod Pelješkog mosta ulovljen, kako kaže čitatelj, najveći zabilježeni šarun, piše Dalmacija danas.
Veličina izmjerenog šaruna, netom nakon ulova iznosila je 40,5 centimetara.
Dosadašnji najveći, bio je ulovljen u Omišu, veličine 37 centimetara.
To su: mediteranski šarun, šarun golemi i šarun atlantski. U našem moru učestaliji su mediteranski i atlantski šarun, dok je golemi rijedak i uglavnom se zadržava u južnom Jadranu, pisao je o ovoj ribi Novi list.
Oblikom tijela šaruni su slični, gotovo identični. Tijelo im je duguljasto, bočno spljošteno, sa šiljastom glavom i tankim korijenom repa. Uzduž čitava tijela posebno je izražena bočna pruga koja izgleda kao nazubljena jer je pokrivena ljuskastim štitićima, oštrima poput trnja.
Ima veliku glavu i na njoj velike oči te oštro nazubljenu čeljust. I bojom tijela su slični. Šarunima koje poznajemo boja je blijedomodrozelenkasta, sa znatno svjetlijim donjim dijelom te sitnom tamnom mrljom na kraju škržnog zaklopca. Šaruni su, ponavljamo, pelagijske ribe. Ponekad ih je moguće naći ispod same površine, a isto tako spuštaju se duboko, prema dnu do 600 metara.
Naš zakonodavac šarune također svrstava među plavu ribu. U Pravilniku o ribolovnim mogućnostima u gospodarskom ribolovu na moru okružujućom mrežom plivaricom – srdelarom, što je donesen u veljači ove godine, pod malom plavom ribom definirane su sljedeće vrste: iglica, inćun, papalina, lokarda (plavica), skuša (škombar), srdela, srdela golema) i šaruni. Nije to prvi put. I u ranije donesenim podzakonskim dokumentima koji su regulirali istu vrstu ribolova definicija je bila identična.
D.G.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev