>
Zelene politike Europske unije slijedi i Istarska županija koja do 2050. korištenje fosilnih goriva želi zamijeniti tehnološki naprednim i ekonomski isplativim oblicima obnovljivih izvora, kao što su Sunčeva energija, vjetroenergija ili toplinska energija mora.
Istarska županija je, naime, krenula s izmjenama Županijskog prostornog plana kako bi omogućila primjetno veće korištenje obnovljivih izvora, ponajprije Sunčeve energije. K tomu, želja joj je ispitati potencijal pučinske (‘offshore’) vjetroenergije.
U Upravnom odjelu za održivi razvoj Istarske županije i Istarskoj regionalnoj energetskoj agenciji (IRENA) napominju kako su, potaknute ponajprije klimatskim promjenama, energetska tranzicija i dekarbonizacija posljednjih godina dominantne teme javnih rasprava. Energetske teme, a posebice poticanje uporabe obnovljivih izvora, ističu se kao jedan od ključnih alata za rješavanje problema izazvanih klimatskim promjenama, piše portal Energetika.
- Zelene politike jedan su od prioriteta Istarske županije koja želi biti energetski samodostatna te slijediti zelene direktive Europske unije, što znači napustiti korištenje fosilna goriva do 2050. te se umjesto toga okrenuti iskorištavanju tehnološki naprednih i ekonomski isplativih oblika obnovljivih izvora, kao što su Sunčeva energija, vjetroenergija ili toplinska energija mora. Izraženi globalni poremećaji u elektroenergetskoj djelatnosti zadnjih godina, pokazali su koliko je bitno u najvećoj mogućoj mjeri planirati energetsku samodostatnost bazirati na lokalnim izvorima energije - kažu u Upravnom odjelu za održivi razvoj Istarske županije i IRENA-i.
U pogledu elektroenergetskog sustava Istarska županija dugo je osiguravala energetsku neovisnost korištenjem fosilnih izvora, i to kamenog ugljena u dva bloka TE Plomin.
- Aktivni Blok B jedva zadovoljava trenutačne godišnje potrebe za električnom energijom na području županije od oko 1,4 TW h te ni približno ne zadovoljava vršno opterećenje mreže koje je prethodne godine u ljetnim mjesecima bilo i iznad 340 MW. Razlika u potrebnoj snazi manjim se dijelom pokriva iz sunčanih elektrana instaliranih u županiji, ali stabilnost mreže ponajprije se osigurava 220 kV dalekovodom koji Istru povezuje s ostatkom Hrvatske i manjim dalekovodom koji je povezuje sa Slovenijom - napominju, dodavši kako je nedostatna povezanost s ostatkom Hrvatske i Slovenijom u pogledu broja dalekovodnih trasa, ali i njihovog kapaciteta, velika boljka elektroenergetskog sustava Istre, piše portal Energetika.
I.N.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev