>
Znanstvenici kažu da su učinci klimatskih promjena i gubitka staništa na životinjske populacije podcijenjeni te da su postavljeni ciljevi o očuvanju bioraznolikosti teško ostvarivi.
Sprječavanje izumiranja vrsta moglo bi potrajati dulje od očekivanog i globalni ciljevi očuvanja bioraznolikosti bit će nedostižni ne poduzmemo li konkretne korake sada, utvrđeno je novom studijom.
U prosincu se gotovo 200 zemalja složilo da će zaustaviti propadanje prirode do kraja desetljeća. Postaviljeni su ambiciozni ciljevi za zaustavljanje gubitka bioraznolikosti i zaštitu 30 posto kopna i mora do 2030.
- Ono što ova analiza naglašava je kako je ispuniti ciljeve teže nego što mislimo - rekao je dr. Robert Freeman s Instituta za zoologiju u Londonu. Dodao je da moramo djelovati žurnije i uhvatiti se u koštac s mnogim problemima.
Studija, objavljena u časopisu Royal Society, Proceedings B, analizirala je trendove u populacijama više od 600 različitih vrsta ptica i sisavaca, piše BBC.
Znanstvenici su otkrili da su prethodni radovi na modeliranju uglavnom ignorirali vremenske odmake od desetljeća prije nego što su nastupili učinci klimatskih promjena i gubitka staništa.
S pozitivne strane, istraživanje sugerira da će trenutačno djelovanje u vezi s neodrživim lovom i prekomjernim iskorištavanjem prirodnih resursa imati neposredne i dalekosežne koristi.
Trenutno ipak izumire više biljaka i životinja nego u bilo kojem drugom periodu ljudske povijesti.
B.K.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev