Jemenski pokret Huti potpisao je sporazum s UN-om vezan uz sigurno uklanjanje nasukanog raspadajućeg tankera, iz kojeg prijeti izlijevanje više od milijun barela sirove nafte.
Problem s tankerom Safer vuče se još od 2015. godine, kada se brod pun sirove nafte nasukao kod jemenskog naftnog terminala Ras Issa u Crvenom moru. Dužnosnici UN-a tada su upozorili da bi eventualni izljev nafte mogao ostaviti daleko veće posljedice na ekosustav Crvenog mora od katastrofe koju je uzrokovao Exxon Valdez 1989. kod Aljaske.
Da je pao dogovor oko zbrinjavanja ove potencijalne ekološke bombe koja bi uništila ne samo obalu ratom razorenog Jemena, već i dobar dio Crvenog mora, potvrdio je sinoć na Twitteru čelnik vrhovnog revolucionarnog komiteta Huti Mohammed Ali al-Houthi.
– Potpisan je Memorandum o razumijevanju s Ujedinjenim narodima u vezi sigurnijeg uklanjanja tankera iz Crvenog mora – stoji u objavi spomenutog čelnika na Twitteru, koji je usput opleo po svim političkim protivnicima, među kojima je posebno naveo Amerikance i Britance.
تم توقيع مذكرة تفاهم مع الامم المتحدة بشان #سفينة_صافر
وباذن الله يتم العمل وفقها مستقبلا وترى النور حتى تتجنب سواحل البحر الاحمر اي كارثة تنتج نتيجة تعسف دول العدوان الأمريكي البريطاني السعودي الاماراتي ومرتزقتهم
وحصارهم على الجمهورية اليمنية— محمد علي الحوثي (@Moh_Alhouthi) March 5, 2022
Da je postignut konstruktivan dogovor oko uklanjanja opasnog tankera potvrdio je i Reuters.
Further signs of progress on the environmental and humanitarian threats posed by the FSO SAFER oil tanker off #Yemen according to @Moh_Alhouthi:
"A memorandum of understanding has been signed with the United Nations for the Safer tanker." https://t.co/t1jtrPO7uR
— Conflict and Environment Observatory (CEOBS) (@detoxconflict) March 6, 2022
Šef UN-a za pomoć Martin Griffiths rekao je prošlog mjeseca da je postojao načelni dogovor da se nafta prebaci s FSO Safera na drugi brod. No nije spomenuo kada i na koji način.
Huti, koji se bore protiv međunarodno priznate vlade Jemena, kontroliraju područje u kojem je nasukan tanker, ali i nacionalnu naftnu tvrtku koja ga posjeduje.
Prethodno je postignut dogovor da tehnički tim UN-a pregleda raspadajući brod koji je izgrađen 1976. godine, te da izvrše sve moguće popravke, ali konačni dogovor o logističkim aranžmanima nije realiziran.
Inače, na tankeru Safer nisu provedene nikakve operacije održavanja od 2015. godine, kada je koalicija predvođena Saudijskom Arabijom intervenirala u Jemenu protiv Hutija povezanih s Iranom, koji su istisnuli međunarodno priznatu vladu iz glavnog jemenskog grada Sane.
J.K.
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev