>
  4 min. čitanja

JESMO LI "PRODALI GAĆE"? Znanstvenici u Zadru: "Naše uvale, otoci i gradovi moraju ostati mjesta života, a ne postati izmučen i potrošen turistički proizvod! "

JESMO LI "PRODALI GAĆE"? Znanstvenici u Zadru: "Naše uvale, otoci i gradovi moraju ostati mjesta života, a ne postati izmučen i potrošen turistički proizvod! "
Foto: Pexels

Prigodno, s obzirom na, ogromnu devastaciju koja se ovih dana u ime kapitala događa u gradu Zadru, ovdje se održao jedan iznimno bitan znanstveni kolokvij.

Ime mu je "Turističke zone: Razvojni paradoks hrvatskog turizma“, i njeme se želi potaknuti raspravu o izdvojenim građevinskim područjima i njihovim učincima na razvoj, zaštitu okoliša te korištenje prirodnih i kulturnih resursa

Kolokvij je organiziralo znanstveno vijeće za turizam i prostor HAZU u suradnji s Institutom za turizam i Sveučilištem u Zadru . Predsjednik Znanstvenog vijeća za turizam i prostor HAZU, akademik Nikola Bašić, izrazio je zabrinutost smjerom u kojem ide razvoj turizma i turističkih zona, koje često  „troše“ najveći resurs koji imamo, prostor.

- Prostor zajednici ne služi samo kao boravište, nego i za sve aktivnosti koje u njemu društvo mora realizirati. Problem je kada on u jednom trenutku prestane biti habitas, a postane prostor proizvodnje. Mi smo prihvatili turizam kao ključni dio naše ekonomije, ali tako da prostor bude scena za turistički događaj, a ne da ga on izobliči i potroši, što se sada događa. Turističke zone su u pravilu oni najvrjedniji prostori litorala i pretvaraju se u područja nekretninske proizvodnje.  Naš nacionalni resurs broj jedan tako postaje resurs tuđih ekonomija - upozorio je Bašić.

Foto: Sveučilište u Zadru

Otvarajući kolokvij rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić poželio je da se dihotomija oko razvoja i očuvanja prostora sretno posloži i u primjeru našega turizma, što nije nedostižan cilj.

- Prostor je izrazito dragocjen resurs per se i treba voditi računa da se postigne harmonija između razvojnih potreba i zaštite prostora. Turizma kao intenzivna aktivnost, a u okvirima Hrvatske i posebno priobalja pretežita gospodarska aktivnost, ima mnoge implikacije. Nadam se da ćemo otvoriti nove istraživačke teme i u konačnici izdati znanstvenu publikaciju - rekao je rektor Faričić.

Ima li ovdje pameti?

Zanimljivo izlaganja o opravdanosti aktualnog planiranja turističkih zona na otocima Zadarske županije u kontekstu društveno-gospodarskih i prostornih ograničenja imala je prof. dr. sc. Anica Čuka s Odjela za geografiju Sveučilišta u Zadru. Očuvanje resursa, lokalne baštine i kvalitete života lokalnog stanovništva veliki je izazov posebice na otocima, gdje je stanovništvo sve starije a prostor sve više zauzet turističkim sadržajima.

Nedavno istraživanje dramatično je upozorilo na primjer Baleara, koji imaju 14,9 turista po stanovniku, a na našim otocima taj broj je daleko veći. Na otoku Pagu, primjerice, u 2022. godini bilo ih je čak 54,7 po stanovniku,  na Viru 29,9, na Dugom otoku 19,5. Turizam se pritom često ne odvija u turističkim zonama nego u apartmanima i rezidencijalnim područjima, a brojke su još i gore zbog puno smještaja na crno ili u zonama koje su na papiru poljoprivredne, sa zasađenim maslinicima koji su tamo samo forma, dok se među njima grade vile s bazenima.

- Ne treba nam turizam baš u svakoj uvali. Na Molatu se planiraju četiri zone s ukupno tisuću kreveta, kada bi se izgradile i 60 dana u godini imali turiste, koji bi u njima odsjeli po sedam dana, imali bismo 45 turista po jednom stanovniku. Pritom Molat nema vodovod, ovisi o vodonoscu, nema odvodu, liječnika, pitanje je u konačnici treba li otoku tisuću postelja. Na Pašmanu su predviđene zone s ukupno 11.200 postelja, to bi donijelo 96 tisuća novih turista i 44 turista po stanovniku. Na to treba dodati činjenicu da je stanovnika čak i manje, jer su često tamo samo administrativno prijavljeni, a turista više jer nisu svi registrirani - istaknula je Čuka, za kraj uputivši snažmnu poruku: „Ako i ne moramo prostor čuvati za nove naraštaje, moramo ga čuvati iz poštovanja prema precima koji su ga sačuvali za nas“.

J.T.

PROČITAJTE JOŠ:

Zadar kakvog ne poznajem - Ni pjesme, ni srdela, ni suvenira, pa ni hrvatskog jezika... Gdje je nestala duša Kalelarge?
U večernjoj šetnji zadarskim Poluotokom sretoh tako sinoć tek jednu jedinu domicilnu osobu koju poznajem. Dvadeset godina ostavio sam u tom gradu i normalno je da domaće ljude srećeš gotovo na svakom koraku. No ovo je prvi put da tako nije bilo. Grad je krcat strancima, na ulicama,
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.