>
  3 min. čitanja

Kako doskočiti zlouporabama "čuvara naslijeđenih" vezova za brodice?

Kako doskočiti zlouporabama "čuvara naslijeđenih" vezova za brodice?
Foto: Boris Kačan

Zašto u malim Jadranskim mjestima nema mjesta za brodice mještana, dok neki čuvaju vez "koji su nasljedili", ili imaju registriran vez na pokojne osobe, ili brodice koje nemaju uopće nikakve dokumente o brodicama? Zašto županijske lučke uprave ne riješe taj problem već godinama? Ovo su pitanja koja često postavljaju stanovnici priobalja koji godinama muku muče s legalnim dobivanjem veza za brodice.

Javio nam se i jedan čitatelj, dobro upoznat s ovom problematikom, koji predlaže i nekoliko vrlo konkretnih rješenja, ali samo moli za anonimnost.

- Obzirom da sam upoznat s problematikom komunalnih luka i marina, evo u nastavku par jednostavnih i lako provedivih rješenja:

1.       Napraviti inventure svih brodova na lučkom području.

2.       Da su svi vlasnici brodova koji imaju vez dužni dostaviti presliku važeće osobne iskaznice i

3.       Da svi vlasnici moraju dostaviti presliku plovidbene dozvole ili rješenja o upisu plovila koje glasi na osobu koja je korisnik veza (jer može biti da je vlasnik pokojni, ili da stranac ima brod na komunalnom vezu),

4.       Da su dužni dostaviti potvrdu o plaćanju naknade za sigurnost plovidbe i naknadu za uporabu pomorskog dobra, čime se dokazuje da brod smije koristiti Jadransko more i da plovi, te

5.       Da su dužni podmiriti sva dugovanja do određenog datuma.

Ostavite im primjereni rok, da sve to dostave, te ukoliko ne dostave, da će im se brodica premjesiti na čuvanje na kopno, te kada ispune uvjete da će im se osigurati mjesto u moru.

Siguran sam da će barem 10-20% brodica ići na kopno, jer nemaju ispunjene ove uvjete.

Vezova na Jadranu ima sigurno dovoljno, problem je što mještani to zloupotrebljavaju, i imaju brodice na vezovima samo da čuvaju mjesto, a dok drugi koji žele ploviti nemaju mjesta.

Osigurati područje za tzv. tranzitne komunalne vezove, što znači da onaj koji ima vez na kopnu, može ići povremeno u more (jasno uz plaćanje dizanja/spuštanja) i koristiti tranzitni vez uz povlaštene cijene, predlaže ovaj čitatelj.

Slažete li se s prijedlogom? Odgovorite nam u anketi:

Super Survey

J.G.

PROČITAJTE JOŠ:

U JEDNOM DANU ZARADE GODIŠNJU NAKNADU Sve više iznajmljivača brodica koji plaćaju komunalni vez
Sve je više vlasnika razno raznih brodica koji se iznajmljuju turistima za izlete ili prijevoze izvan charter flota. Na zadarskom području više je od dvije tisuće takvih plovila koja su registrirana za gospodarsku namjernu. Ove je sezone u zadarskim gradskim lučicama bio vidljiv porast broj…
Plaćaju li iznamljivači brodica premalo za komunalni vez?
Jadranska je obala prekrasna. To svi znamo. Tko god posjeduje brodicu u toj ljepoti može u potpunosti uživati, ali na njoj i dobro zaraditi. U Hrvatskoj je registrirano oko 130 tisuća brodica. Većina se koristi za osobne potrebe, no na tisuće se brodica svakodnevno i iznamljuje turistima koji su sp…
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.