>
  3 min. čitanja

Kakvu će to ulogu američki LNG igrati na globalnom tržištu u narednim desetljećima?

Kakvu će to ulogu američki LNG igrati na globalnom tržištu u narednim desetljećima?
Foto: Depositphotos

Proteklih nekoliko godina, izvoz američkog plina rastao je eksponencijalno. Prošle godine američki izvozni kapacitet LNG-a iznosio je cca 12,9 milijardi kubičnih stopa dnevno (Bcfd), što je nevjerojatan porast u odnosu na 1,0 Bcfd zabilježenih 2016. godine.

Geopolitičke promjene, posebice energetski poremećaji uzrokovani ruskom invazijom na Ukrajinu, potaknule su Europu da po uzoru na SAD uvede sankcije Rusiji i odrekne se ruskog plina te traži više opskrbe LNG-om, a SAD je popunio prazninu. Kao rezultat toga, Europska unija postala je najveći uvoznik američkog LNG-a u 2023., s udjelom od gotovo 60% ukupnog izvoza, piše portal Energetika.

Gledajući unaprijed, projekcije za američki LNG izvoz razlikuju se na temelju različitih globalnih političkih i tehnoloških pretpostavki.

Prema Izvješću o energetskoj, ekonomskoj i ekološkoj procjeni izvoza američkog LNG-a (prosinac 2024.), koje je objavila državna administracija, uz potporu Industrial Economics, Pacific Northwest National Laboratory i National Energy Technology Laboratory, očekuje se da će izvozne količine porasti pod trenutnim političkim postavke, dosežući do 56,3 Bcfd do 2050. godine, potaknute rastućom potražnjom za prirodnim plinom na tržištima kao što su Azija i Europa.

Utjecaj na rast cijena na domaćem tržištu

Međutim, ove projekcije ovise o pretpostavkama u vezi s tehnologijama za hvatanje i skladištenje ugljika (CCS). Prema scenarijima s visokim CCS-om, razine izvoza mogle bi zabilježiti značajan rast, dok scenariji s nižim CCS-om predviđaju skromniji rast.

Rezultati studije sugeriraju da u četiri od pet modeliranih scenarija, globalna potražnja za američkim LNG-om ne prelazi postojeću i FID razine izvoza do 2035.. U tim scenarijima američki udio u globalnom LNG tržištu iznosi oko 22 % 2030. odnosno od 26 % do 35 % u 2050. godini. U globalnoj potrošnji plina to je 5 % 2030. odnosno od 12 do 18% 2050.

Gospodarski učinak ovog rasta višestruk je s projiciranim prihodom od 419 mlrd. USD do 2050. dok doprinos BDP-u iznosi maksimalno +0,19% u referentnom scenariju. Iako povećani izvoz LNG-a pridonosi BDP-u SAD-a, on stvara i pritisak na domaće cijene prirodnog plina, što bi moglo dovesti do viših troškova energije za američke potrošače. Projekcije pokazuju da bi cijene prirodnog plina u SAD-u mogle porasti za čak 31% do 2050. ako razine izvoza nastave rasti. Međutim, otpornost domaćeg tržišta, potpomognuta dugoročnim ugovorima uzmi ili plati, do sada je štitila potrošače u SAD-u od volatilnosti koja se obično povezuje s globalnim LNG tržištem, piše portal Energetika.

Studija ističe različite scenarije i napominje: "Cijena prirodnog plina u Henry Hubu u Louisiani raste u scenarijima u kojima je razina izvoza riješena modelom, u usporedbi s postojećim i FID razinama izvoza američkog LNG-a." Primjerice, 2050. cijena bi mogla porasti s 3,53 USD po MMBtu na 4,62 USD po MMBtu.

Rastuće emisije i rizici

Iz ekološke perspektive, utjecaj izvoza američkog LNG-a na emisije je pod povećalom. Predviđa se da će povećana proizvodnja i transport LNG-a dovesti do porasta kumulativnih globalnih emisija stakleničkih plinova, iako to ovisi o brzini dekarbonizacije i uvođenju CCS-a.

Krajnje globalne posljedice izvoza LNG-a iz SAD-a na stakleničke plinove ovise o tržišnim učincima kao što su promjene u potražnji za energijom i izvorima koji se koriste za zadovoljenje te potražnje za električnom energijom i drugim upotrebama prirodnog plina.

Izvješće također govori o tome kako različiti politički scenariji utječu na emisije stakleničkih plinova, navodeći: „U usporedbi Model Resolved s postojećim/FID izvozom u scenariju definiranih politika, povećana dostupnost američkog LNG-a s 23,7 Bcfd na 56,3 Bcfd u 2050. rezultira s dodatnih 711 milijuna tona ekvivalenta ugljičnog dioksida." Iako se budućnost američkog izvoza LNG-a čini obećavajućom, i dalje postoje značajni izazovi.

Globalne energetske politike, kao što je nastojanje za nulte emisiju do 2050., mogle bi utjecati na potražnju za prirodnim plinom i sposobnost SAD-a da ispuni te ciljeve. Osim toga, dinamika međunarodnog tržišta, uključujući konkurenciju drugih dobavljača LNG-a kao što je Katar i pojava alternativa obnovljivoj energiji, mogla bi umanjiti rast američkog izvoza, piše portal Energetika.

I.N.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.