>
  3 min. čitanja

KOJI ZAKONI OVDJE VRIJEDE? Uznemirujuće snimke istarskog kamenoloma - Slovenski čitatelji: "Istresaju materijal u more i zagradili su 500 metara pomorskog dobra!"

KOJI ZAKONI OVDJE VRIJEDE? Uznemirujuće snimke istarskog kamenoloma - Slovenski čitatelji: "Istresaju materijal u more i zagradili su 500 metara pomorskog dobra!"
Foto: Čitatelj

Dopisom nam se javljaju slovenski čitatelji koji prate Morski HR. Primijetili su, kažu, da se nerijetko "obračunavamo" s devastatorima i uzurpatorima hrvatske obale i mora. Tvrde i da jedan istarski kamenolom krši sve moguće zakone.

Konkretno, čitatelji upozoravaju na moguću uzurpaciju pomorskog doba u režiji kamenoloma Antenal koji se nalazi, kako sami na webu pišu, na području morske obale u blizini istarskog Novigrada. Naime, tamo su čestice 2830/1, 2830/2 Pomorsko dobro, gdje je upisana Republika Hrvatska, obuhvaćene Planom upravljanja pomorskim dobrom, a koje stoje uz sami kamenolom koji eksploatira vapnenac.

Foto: Državna geodetska uprava / Screenshot

E sad onaj problematični dio. Informacije koje dobivamo kažu i slikom potkrjepljuju izjavu da ovaj kamenolom ograđuje pomorsko dobro žicom. Uz to se tvrdi da materijal istresaju u more.

- Kako je moguće, da kamenolom Antenal ima zagrađene najmanje 500 m obale ako ne i više, i ne dozvoljavaju nikakav pristup obali? Sve što oni rade maknuto je bar 50 m od obale al zagrađeno je sve, a drugo da se šljunak i sva ostala prljavština redovno stresa i u more... Možda za njih važi neki drugi zakon? - pitaju se građani Slovenije koji borave u Hrvatskoj više od pola godine svake godine.

Pokušali smo kontaktirati kamenolom Antenal, no nitko od članova Uprave nije bio prisutan pa smo poslali upit. U njemu tražimo njihovo očitovanje na ovo što građani tvrde, a Upravu te lokalnu samoupravu smo upitali i na što točno ovdje postoji koncesija. Koncesiju za bacanje bilo kakvog otpada u more (bilo gdje na Jadranu) sasvim je sigurno nemoguće dobiti. Kada odgovor stigne, i situacija se razjasni, isti ćemo objaviti.

Na fotografijama pogledajte kako to izgleda u naravi.

Studija Geotehničkog Fakulteta za gradnju buduće marine

Geotehnički je fakultet u Zagrebu objavio studiju o utjecaju na okoliš područja eksploatacijskog polja tehničko – građevnog kamena Antenal, administrativni obuhvat, Grad Novigrad, Istarska Županija.

U njoj je obuhvaćena ograničena eksploatacija tehničko – građevnog kamena radi sanacije i izgradnja dvije cijeline koje su međusobno funkcionalno povezane a to su: nautičko turističkog kompleks i luke otvorene za javni promet županijskog značaja „Antenal“.

Zona zahvata se prostire neposredno uz morsku obalu na desnoj strani ušća rijeke Mirne u Tarskoj vali te obuhvaća eksploatacijsko polje tehničko – građevnog kamena odnosno ležište „ANTENAL“ 3,0 km jugoistočno od grada Novigrada.

Dakle lokalna samouprava u planu je ovdje predvidjela gradnju nautičke luke, a do tada je čini se status quo. U međuvremenu je na snagu stupio novi Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama iz srpnja prošle godine i bitno je ustanoviti jesu li se svi na ovom području usuglasili i s njime.

J.T.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.