>
Pula, najveći istarski grad, ima svega 6 komunalnih radara i jednog vježbenika. Izgleda da nitko ne želi ovaj posao.
Nepropisno parkiranje, neredi na plažama, problemi s kajak turama i radom bez koncesija, sidrenja u nedozvoljenom dijelu obalnog pojasa.....sve ovo spada u opis posla komunlnih redara kojih bi u Puli trebalo biti nekoliko desetaka kako bi susatav funkcionirao. Stvarnost je ipak nešto sasvim drugo.
U Odsjeku za zaštitu i redarstvo, Upravnog odjela za lokalnu i mjesnu samoupravu Grada Pule, sistematizirano su ukupno 20 komunalno-prometna i 2 pomorska redara, pojasnili su nam iz komunalne palače, no stvarnost je daleko od ove brojke. Jako daleko.
U Gradu je, naime, s 1. rujnom ove godine bilo zaposleno tek šest komunalno-prometnih redara, s kojima radi i jedan vježbenik za ove poslove.
Djelatnicima su u ovim smjenama, doznajemo, na raspolaganju dva automobila i tri skutera. Svi rade sve, a izgleda da priroda njihova posla i nije najprivlačnija novim kandidatima.
Četiri su komunalno prometna redara i jedan viši stručno suradnik za redarstvo, stoga prošlog travnja položili stručno osposobljavanje za pomorske redare pri Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, čime su postali ovlašteni za postupanje na pomorskom dobru. S obzirom na povećani opseg posla tijekom ljetne sezone, dodali su iz Grada, dvoje je redara ovog ljeta obavljalo poslove u skladu s ovlastima pomorskog redarstva.
Od 1. siječnja 2022. do 1. rujna 2024. raspisano je ukupno deset natječaja, no u ovu jesen Pula je i iznova ušla sa značajnim manjkom radne snage na mjestu koje u gradu treba uvoditi red.
Ovome značajno doprinose učestala nasrtanja na redare sasvim je jasno. Posljednjih su godina, naime, zabilježena četiri fizička napada, dok je broj nezabilježenih vjerojatno veći, kažu iz komunalne palače. Verbalni napadi na redare se pak događaju gotovo svakodnevno.
Plaća redara varira ovisno o radnim subotama, nedjeljama, praznicima, prekovremenim satima, radnom stažu i drugim faktorima, kažu iz Grada, a prosječno iznosi oko 1,300 eura. Ova se cifra odnosi, pojašnjavaju, na bruto iznos plaće, bez doprinosa te obračuna prekovremenih sati.
Grubom računicom ovo bi značilo da jedan prometni redar u Puli može računati na zaradu od najmanje 940 eura mjesečno. Tko bi vlastitu sigurnost stavljao na kocku za takav iznos, pitaju se u Istri24?
J.T.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev