>
Nakon prvog u serijalu članaka o krivolovu na Jadranu, gdje smo razotkrili kriminal s ilegalnom distribucijom prstaca u restoranu Sandra, na kornatskom otoku Žut, javio nam se popriličan broj čitatelja s pričama o krivolovu diljem Jadrana. Prije nego nastavimo s temama krivolova na kojima radimo, evo jedne najsvježije priče s još jednog otočića u blizini Biograda na Moru, u sklopu arhipelaga za kojeg doznajemo da se ozbiljno ilegalno pustoši morskim organizmima.
Na Facebook stranici Robinzonski turizam 'Zizanj' - Ivanovic objavljena je tako snimka (ilegalnog?) lova na hobotnicu, gdje osoba koja spušta osti u more, koristi noćnu rasvjetu, zatim ispušta plavu tvar koja se raspršuje u plićaku, nakon čega izluđena hobotnica izlijeće izvan svog skrovišta i biva lak plijen lovcu. Druga osoba je snimala događaj, objavljen uz naslov "Ručak ili euri?".
Pokušali smo nazvati i pitati za komentar osobe koje stoje iza ovog profila, koji se na aplikacijama za najam oglašava pod talijanskom zastavom, no na dostupne telefonske brojeve nitko nam nije odgovorio.
Ali na poruku smo dobili ovaj odgovor:
- Bok. Nažalost nemamo puno informacija, video nije naš samo je prosljeđen s dopuštenjem objave. Pozdrav!
Odmah po odgovoru na poruku, video je izbrisan, a administratorica nam je rekla da navodno "ne zna više informacija":
Pitali smo još: "Možemo li dobiti kontakt osobe koja je to objavila? Gdje je ova hobotnica ulovljena; na Žižnju? I zašto ste izbrisali video, ako smijem znati?"
- Mogu vam samo reći da sam video obrisala jer mi je rečeno u čemu je problem, a da to nije probadanje hobotnice kako sam mislila.
Na pitanja: Tko je autor snimke? Tko je na snimci? Što joj je rečeno, u čemu je problem?, odgovara:
- Ne znam više od tog. Veliki pozdrav.
Osim za hobotnice, brojnim toksikološkim vještačenjima utvrđeno je da je modra galica ili bakrov II sulfat pentahidrat, inače pesticid u širokoj upotrebi jednako poguban za sve morske organizme, zbog čega je zakonom zabranjena.
Osim što je štetna za živi svijet, modra galica devastira podmorje i otrov je za ribu! Zbog pretjeranog izlova legalnim i ilegalnim sredstvima hobotnica je sve manje u otočnom priobalju pa i oko otoka zadarskog i šibenskog arhipelaga gdje je bila najgušće naseljena.
Lov ribe uz pomoć kemijskih i drugih nedopuštenih sredstava spada u krivolov i podliježe sankcioniranju, sukladno Kaznenom zakonu i zakonu o morskom ribarstvu. Prema Zakonu o morskom ribarstvu Ribe i drugi morski organizmi u ribolovnom moru obnovljivi su dijelovi prirode od interesa za Republiku Hrvatsku i imaju njezinu osobitu zaštitu koja se provodi sukladno sa odredbama ovoga Zakona.
Članak 204. Kaznenog zakona za ovakvo nedjelo predviđa kaznu od tri godine zatvora!
Tko lovi divljač, ribu ili druge slatkovodne ili morske organizme na način ili sredstvima kojima se oni masovno uništavaju ili upotrebom nedopuštenih pomoćnih sredstava - kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.
Osim ovoga, bilo kakva prodaja ribe, ulovljene u sklopu sportskog ribolova je najstrože zabranjena, tako da dobro pripazite da ribu kupujete od ovlaštenih ribara, a u restoranima zatražite certifikat/račun o kupoprodaji upravo od ribara!
Znate li nešto o ovoj temi i imate dokaze, s povjerenjem nam ih pošaljite na info@morski.hr ili WhatsApp broj +385 91 5 0800 87.
U međuvremenu, podržite istraživački rad naših novinara OVDJE.
Jurica Gašpar
PROČITAJTE JOŠ:
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev