>
SPLIT - Osim što Splićani bacaju sve i svašta u okoliš, a posebno u more (pogledajte više na dnu članka), čemu posljednjih godina najčešće svjedoče ronioci iz svih krajeva Hrvatske i inozemstva koji kupe smeće za njima, danas je mnoge šokirao najbizarniji prizor do sad - netko je na Bačvice bacio klavir!
- Na Bačama, ako netko želi, neka dođe i pokupi ovaj stari piano forte. Stoji tako otuzno na kiši. Ovo je pravi glazbalocid - kazala je autorica fotografije u grupi Split i oko Splita.
Jedna je Splićanka tako istražila i doznala malo više:
- Radi se o koncertnom klaviru iz 19. st. I u oštećenom stanju cijena mu je vrtoglava- može se kupit novi auto. Onaj koji ga je ostavio je teži krkan - napisala je.
A malo više pokušali smo istražiti i mi, pa tako doznajemo da se radi o instrumentu kojeg je proizvodio Alois Girikowsky u Beču i to od 1853 do 1893., čije su tipke izrađene od slonovače.
Beč je bio centar proizvodnje klavira u 19. i početkom 20. stoljeća, a mnogi proizvođači iz tog grada su bili poznati po kvaliteti svojih proizvoda. Proizvodnja klavira i drugih glazbala bili su u to doba važan dio industrije u Beču.
Među poznatim proizvođačima iz Beča su Johann Andreas Stein, Ignaz Bösendorfer i Johann Baptist Streicher. Girikowsky & Sohn je bila jedna od obiteljskih tvrtki koja se bavila proizvodnjom klavira u Beču u to vrijeme.
Ne ulazeći u pretpostavke o razlozima zašto bi pobogu netko jednostavno na plažu istovario instrument, kojem očito ne poznaje nikakvu vrijednost, ne možemo se ne zapitati - jesmo li kao društvo dotakli kulturološko dno?
D.G.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev