>
Obilježja mediteranske klime duga su i topla ljeta s malo oborina te blage i vlažne zime. Osim temperatura zraka i količina oborina, na život biljaka utječe i njihova izloženost vjetru.
Prilikom osmišljavanja uređenja mediteranskog vrta svakako je prvo potrebno u obzir uzeti uvjete okoliša.
Bura koja puše s kopna prema moru zimi bude izuzetno hladna i taj hladan zrak može oštetiti osjetljive biljne vrste porijeklom iz suptropskih ili nekih drugih toplijih područja. Također, vjetrovi koji pušu s mora donose na obalu vlažan i morskom solju bogat zrak ne odgovara velikom broju biljnih vrsta.
Posljednjih godina sve se češće suočavamo i s nedovoljnom količinom vode, naročito u vrijeme špice turističke sezone pa je preporuka birati vrste tolerantne na sušu.
Tradicionalne masline i smokve, kao i druge voćne vrste poput bajama, rogača, nara i agruma, dobro su došle u uređenju okućnice. Tu se lijepo uklapa i aromatični lovor svojim glatkim, sjajnim, zelenim listovima. Lovor je dvodomni grm ili stablo koje može doseći do 10 m visine.
Osim stabala, trajne drvenaste vrste poput grmova mogu se oblikovati kao lijepa zaštita od pogleda ili vjetra. Živice od pitospora, mirte, ružmarina, visokih i vitkih čempresa mogu vrlo lijepo uokviriti svaki vrt. Vrtove koji se nalaze uz obalu, najbolje je ograditi tamarisom, vrstom koja je otporna na posolicu.
Neprobojnu živicu može se formirati pomoću šmrike, niskog grma, igličastih listova i dekorativnih crvenih plodova promjera oko 1 cm koji se pojavljuju na biljci u jesen, piše Gospodarski list.
Također, bodljikava veprina zanimljiva je vrsta, visine do 60 cm, sitnih listova okićenih malim crvenim plodovima u jesen. Lijep je i grm tršlje. Stanište tršlje su plitka, kamenita i suha tla. Odgovaraju joj osunčani položaji, ali dobro podnosi i zasjenu.
Cijeli članak pročitajte OVDJE.
B.K.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev