>
MEDULIN - Jedinstveno prirodno mjesto u urbanom djelu Medulina za koje prvi zapisi datiraju još iz 1573. godine. Nekad davno lokva je bila kanalom spojena do mora udaljenog nekoliko stotina metara. U to vrijeme služila je ribarima kao mjesto na kojem su tjerali jegulje iz mora. Naime, u lokvi su ih lakše lovili s mrežama.
Lokve su od presudne važnosti za sve životinjske vrste koje ondje obitavaju ili ju koriste za vrijeme svojih migracija, a medulinska je jedan od primjera dobre prakse na koji način i ostale lokve mogu unaprijediti lokalnu bioraznolikost, kaže dipl.ing.biologije Neven Iveša za Boje zemlje.
Naime, prema njegovim riječima, Medulinska lokva predstavlja svojevrsni „Central park” u Medulinu, odnosno oazu bioraznolikosti budući da je smještena u visoko urbaniziranom području.
Ističe kako je Lokva posebno važna za ptice močvarice koje ju ovisno o vrsti koriste cijelu godinu ili povremeno – u vrijeme njihovih migracija. Kako se uglavnom radi o strogo zaštićenim vrstama, iznimno je važno spriječiti svako njihovo uznemiravanje.
Medulin se tako odlučio za poseban pothvat. Naime, uredili su tradicionalnu lokvu usred mjesta. Nekada su lokve bile pojilišta za stoku, a danas su oko posljednje medulinske zasadili stabla kako bi postala dio hortikulturnog uređenja jednog od najvažnijih turističkih središta Istre. Zahvaljujući medulinskim osnovnoškolcima, bogatija je za više od stotinu stabala i grmolikog bilja.
Učenici Osnovne škole "Dr. Mate Demarina" u Medulinu kaže da su se odlučili pomagati lokvi jer su htjeli da bude ljepša i prirodnija, da životinje budu sretnije.
Uz sadnju, oni su u sklopu projekta "Svi za lokvu, lokva za sve" izrađivali i promomaterijale - vrećice i bedževe s motivom lokve, biljke koje se nalaze na lokvi, životinje i samu lokvu, prenosi Regionalni dnevnik.
Projekt očuvanja i zaštite jedine preostale medulinske lokve pokrenula je Udruga "Sakramenski". Zajedničkim snagama obogatili su prirodni biser u urbanom središtu Medulina, u kojemu se iz dana u dan grade novi turistički objekti.
U zaštitu zelene oaze, kako je od milja nazivaju, uključila se i općina Medulin. Uložili su 17 000 eura za provedbu projekta, ali pokrenuli i još jedan.
- Napravilo se i novo dječje igralište u blizini same lokve, koje je dislocirano kako se ne bi uznemiravao životinjski svijet, ali i da djeca naprave jednu simbiozu s biljnim i životinjskim svijetom - rekao je Ivan Kirac, načelnik općine Medulin.
Medulinska lokva tako je postala mjesto gdje sada mogu uživati svi - životinje, djeca i odrasli.
A.N.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev