>
"Šansa za hladnu čaroliju ove godine - najvjerojatnije u prosincu - ostaje vrlo stvarna" - rekao je za talijanski Politico Carlo Buontempo, direktor Službe za klimatske promjene Copernicus, pri Europskom centru za vremenske prognoze srednjeg dometa (ECMWF). No ta jedna rečenica u kojoj se apsolutno ništa ne sugerira, osim činjenice da bi "moglo biti hladno za vrijeme Božića", kad je inače hladno, bila je dovoljna da pojedini vodeći hrvatski mediji najave crne scenarije strašnog ledenog vala i snažne zime, koja, u općem strahu od eskalacije rata u Ukrajini, nedostatka goriva i inflacije, treba valjda podignuti dodatnu zabrinutost kod građana, a klikove kod čitatelja.
Pa iako je Buontempo dodao da je predviđanje zimskog vremena ovako rano u jesen prepuno neizvjesnosti, a ključni čimbenici koji bi mogli utjecati na uvjete - posebice u siječnju i veljači - "još nisu u igri", na temelju njegove prve rečenice sklepana je teza da "postoji veća šansa od uobičajene da će Europa doživjeti značajan hladni val prije Božića". Dalje je sve prepušteno mašti novinara i urednika, te naslovu koji će unijeti dramu, gdje drame, kako nam tumače naši sugovornici, uopće nema.
Prognostičari s kojima smo danas o ovome razgovarali, redom izražavaju zgražanje nad ovakvim naslovima, jer osim što diskreditira meteorološku struku i stvara nepovjerenje javnosti u ozbiljnost predviđanja vremena, nepotrebno sije i paniku potpuno neosnovanim tezama koje u znanosti nemaju kvalitetnu podlogu.
Nitko od meteorologa nam nije htio komentirati ovakve naslove, ni osobno se uvlačiti u ovakve rasprave, upozovarajući nas da su oni rezultat procjene urednika, a ne struke. Meteorolozi nas pritom upućuju na službene prognoze Državnog hidrometeorološkog zavoda, te podsjećaju da njihova matematička preciznost uvelike ovisi jesu li kratkoročne ili dugoročne.
No zato je ovakve naslove komentirala Udruga Crometeo, navodeći da je ovo: "klasični primjer dezinformiranja i strašenja: "Copernicus najavi TOPLIJU zimu od prosjeka", kažu u komentaru, nakon kojeg su objavili preslik naslova jednog od hrvatskih medija, u kojem stoji: "Klimatolozi najavljuju ledeni pakao: 'Europi prijeti temperaturni udar, znamo točno i kada!"
- Meteorologija je znanost koja je osobito posljednjih godina prilično pati zbog neodgovornog dijela medija. Znamo da je vremenska prognoza redoviti sadržaj bilo kojeg medija, ali kada se istoj pristupa isključivo senzacionalistički, radi se neopisiva šteta.
Ovdje bi se mogla primijeniti ona narodna priča o vuku. Naime, ako netko u selo stalno lažno viče "Evo vuk, evo vuk", prvih nekoliko puta ljudi će vjerojatno povjerovati i sklonit će. Međutim, nakon nekog vremena tom čovjeku nitko više neće vjerovati. Problem nastaje kada se vuk jednom zbilja pojavi, tada i istinita najava dolaska vuka neće biti ozbiljno shvaćena. Isto je i s prognozom, odnosno najavama opasnih vremenskih prilika - ispričao je za Morski HR suosnivač Crometea, Rade Popadić.
Popadić je inače i glavni urednik portala Dalmacija danas, koji veliku pažnju pridaje prognozama, čemu pristupa vrlo ozbiljno:
- Meteorolog nikada, točnije kada to nije potrebno, neće svojoj prognozi dodavati epitete da bi ona zvučala bilo intenzivnije bilo, niti će "uljepšavati" stvarnost. Moj savjet čitateljima je da "uključe mozak" i prouče tko je što rekao, a ne samo što je rečeno. Previše puta smo se uvjerili da u naslovu piše jedno, a da u tekstu o tome nema spomena ili se čak može pročitati suprotno.
Ovdje je jako bitna edukacija, neke osnovne meteorologije ili prognoziranja danas nije teško naučiti. Odgovorno tvrdim da svatko tko vam garantira da će nadolazeće godišnje doba biti toplije, hladnije, kišovitije ili sušnije od prosjeka - ili ne zna što govori ili vam ciljano nešto podvaljuje. Sezonske prognoze su u razvojnoj fazi, imaju svoju primjenu, s godinama i razvojem tehnologija se usavršavaju, ali je još daleko dan kada će sezonske prognoze biti pouzdane - kazuje nam Popadić.
Crometeo je pritom prozvao i Hrvatsko novinarsko društvo (HND), pa nam je podpredsjednik ove krovne novinarske organizacije Branko Mijić kazao da imaju vrlo jasan stav kad se radi o obmanjujućim tekstovima, bilo da se radi o naslovu ili sadržaju ispod njega:
- Pa naravno da je to grubo kršenje profesionalizma i etike bavljenja novinarstvom. HND u pravilu reagira na takve neprofesionalne ispade u medijima koji mogu obmanuti javnost, ali svjedoci smo da se fake news toliko razmnožio kod nas, da je naprosto nemoguće svakodnevno bdjeti nad tim.
Vjerujem da će neke nezavisne institucije koje će se baviti provjerom informacijama, tzv. fact trackingom, moći po tom pitanju nešto napraviti. Iako, mi bi morali po nekoj našoj novinarskoj proceduri HND-a takve slučajeve prijavljivati Vijeću časti, a onda prođe previše vremena od tog trenutka, kad se nešto takvo dogodi, pa do dovršenja nekog pravorijeka o tome što je profesionalno, a što nije.
Najveća je odgovornost na novinarima, odnosno njihovim urednicima, pa onda na vlasnicima i nakladnicima koji u potrazi za većim tiražama i većem broju klikova u konačnici i za većom zaradom ili dosegom, manipuliraju svojim novinarima, koji često ni ne znaju što to rade kada na takav način, kao što je ovaj slučaj, prenose dezinformacije, a ne informacije. Mi bi trebali biti oni koji informiraju, a ne oni koji dezinformiraju - kazao je za Morski HR Branko Mijić, te pojasnio kako im je teško pratiti i filtrirati sve lažne vijesti, no poziva građane koji takve primjete da im se jave.
- Neka na Vijeće časti HND-a pošalju i opišu problematiku za koju drže da krši novinarske kodekse. Mi nemamo dežurnog mjeritelja istine koji u HND-u svakodnevno promatra baš sve naslove i tekstove, ali principijelno je naš stav da se treba uvijek držati profesionalnih i etičkih standarda. Postoji Kodeks hrvatskih novinara i HND-a i njega bi trebali poštivati ne samo članovi, nego svi koji se bave novinarstvom. Vijeće časti je sastavljeno od iskusnih profesionalaca i znat će procijeniti i dati pravorijek u svakom pojedinačnom slučaju, naravno koji dođe do njih - kazao je Mijić
D.G.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev