>
Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture u siječnju je objavilo Uputu za ukrcaj članova posade s privremenim boravkom u Republici Hrvatskoj na pomorske objekte.
Ova kratka Uputa se prvenstveno odnosi na pojašnjenja u postupanju pri ukrcaju osoba s ukrajinskim državljanstvom, koji su prethodno ishodili „Iskaznicu stranca pod privremenom zaštitom“ na hrvatske brodove u nacionalnoj odnosno brodove bez obzira na zastavu u međunarodnoj plovidbi.
Sve odredbe koje se odnose na osobe s hrvatskim državljanstvom s prebivalištem u Republici Hrvatskoj se primjenjuju i na osobe s ukrajinskim državljanstvom s privremenim boravkom u Republici Hrvatskoj.
Svi članovi posade broda, bez obzira na nacionalnost, koji se ukrcavaju na pomorski objekt koji vije hrvatsku zastavu moraju imati hrvatsku pomorsku knjižicu.
Uvjeti za izdavanje pomorske knjižice:
Za poslove oko ishođenja hrvatske pomorske knjižice svaki član posade broda može ovlastiti brodarsku kompaniju da u njegovo ime podnese zahtjev za izdavanje.
Primjer zahtjeva za izdavanje pomorske knjižice koji nije potrebno ovjeriti kod javnog bilježnika možete pronaći ovdje.
Strani državljanin ili osoba bez državljanstva može podnijeti zahtjev za izdavanje pomorske knjižice u bilo kojoj od 8 lučkih kapetanija na moru.
Cijena izdavanja hrvatske pomorske knjižice u lučkoj kapetaniji je 100 HRK.
Članovi posade koji se ukrcavaju na pomorski objekt koji vije stranu zastavu nisu obvezni ishoditi hrvatsku pomorsku knjižicu.
Član posade mora imati odgovarajuće svjedodžbe o dopunskoj osposobljenosti. Svjedodžbe izdane od strane EU ili trećih zemalja s kojom Republika Hrvatska ima sklopljen ugovor o dvostranom priznavanju svjedodžbi se priznaju kao jednakovrijedne i nije potrebno predati zahtjev za ovjeru. Republika Hrvatska ima potpisani ugovor o dvostranom priznavanju s Ukrajinom.
Izuzetak su svjedodžbe za rad na tankerima za koje je potrebno predati zahtjev za ovjeru.
Članovi posade koji posjeduju svjedodžbu o osnovnoj osposobljenosti izdanu od strane pomorske administracije s kojom Republika Hrvatska ima sklopljen ugovor o dvostrukom priznavanju svjedodžbi imaju pravo podnijeti zahtjev za izdavanje privremene ovjere.
Privremena ovjera se izdaje na vremenski period ne dulji od 3 mjeseca, odnosno do datuma isteka valjanosti svjedodžbe o osposobljenosti temeljem koje je zahtjev podnesen, ukoliko je takav rok kraći.
Nadležno tijelo za izdavanje je Uprava sigurnosti plovidbe i svi zahtjevi se šalju na adresu elektronske pošte verification@pomorstvo.hr.
Za izdavanje privremene ovjere ne naplaćuje se naknada.
Ovjera strane svjedodžbe se izdaje za sve svjedodžbe o osnovnoj osposobljenosti i za svjedodžbe o dopunskoj osposobljenosti (STCW V/1). Ovo ne uključuje i
ti za izdavanje ovjere strane svjedodžbe:
Poznavanje pomorskog zakonodavstva se dokazuje prethodnim obrazovanjem u kojem je položen ispit za isti. Ukoliko osoba nije završila obrazovanje u Republici Hrvatskoj dužna je polagati ispit u hrvatskoj lučkoj kapetaniji.
Uvjet polaganja ispita se može zamijeniti odgovarajućom potvrdom izdanom od strane hrvatskog brodara ili kompanije u kojoj se potvrđuje da pomorac poznaje pomorsko zakonodavstvo RH.
Nadležno tijelo za izdavanje je Uprava sigurnosti plovidbe i svi zahtjevi se šalju na adresu elektronske pošte verification@pomorstvo.hr.
Za izdavanje ovjere naplaćuje se naknada u iznosu 20 HRK:
Podaci o računu za uplatu cijene obrasca:
IBAN: HR1210010051863000160
Model: HR65
Poziv na broj: 5240-027-1087-1400
Iznos: 20 HRK
Svrha: Ovjera ime i prezime osobe
U slučaju ukrajinskih svjedodžbi koje su istekle, ovjera svjedodžbe će se izdati s datumom valjanosti do 31. prosinca 2022. godine.
Međunarodna pomorska organizacija (IMO) je na svojim internet stranicama objavila odluke o produljenju svjedodžbi za zemlje članice i pridružene članove.
Ukrajina u svojoj odluci od 17. veljače 2022. godine produljila valjanost svjedodžbi o osnovnoj i dopunskoj osposobljenosti pod određenim uvjetima do 31. prosinca 2022. godine.
Sukladno odredbama STCW Konvencije nije moguće da pomorac koji posjeduje svjedodžbe o osnovnoj osposobljenosti (CoC) ili svjedodžbe o dopunskoj osposobljenosti (CoP) izdane od strane jedne članice Konvencije ih obnovi u drugoj članici.
Za sve članove posade koji plove na brodovima u nacionalnim vodama Republike
Hrvatske primjenjuju se općenite odredbe u pogledu radnog zakonodavstva. Za takve radnike prijavu na Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje o početku osiguranja podnosi poslodavac. Obveza poslodavca je plaćanje svih doprinosa, poreza i prireza.
U slučaju ukrcaja člana posade na brod u međunarodnoj plovidbi vrijede slijedeća pravila:
Prijavu na Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje o početku osiguranja podnosi hrvatski brodar/kompanija. Član posade sam snosi troškove doprinosa. Informativni izračun doprinosa se može provjeriti na slijedećoj poveznici.
Temeljem članka 11.4 Uredbe 883/2004 pomorac je osiguran u zemlji čiju zastavu brod vije.
Ukoliko želi, član posade može podnijeti zahtjev za odstupanjem od ostvarivanja prava na socijalno osiguranje u zemlji čiju zastavu brod vije i biti osiguran u Republici Hrvatskoj. U ovom slučaju potrebno je popuniti A1 obrazac.
Pod uvjetom da A1 bude odobren, prijavu o početku osiguranja na Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje će podnijeti lučka kapetanija. Član posade sam snosi troškove doprinosa. Informativni izračun doprinosa se može provjeriti na slijedećoj poveznici.
U slučaju da član posade ima sklopljen ugovor o radu s hrvatskim poslodavcem ili da brodom upravlja hrvatska kompanija/brodar tada će hrvatski poslodavac/brodar/kompanija podnijeti prijavu o početku osiguranja na Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje. I u ovom slučaju član posade sam snosi troškove doprinosa. Informativni izračun doprinosa se može provjeriti na slijedećoj poveznici.
Prijavu na Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje o početku osiguranja podnosi lučka kapetanija. Član posade sam snosi troškove doprinosa. Informativni izračun doprinosa se može provjeriti na slijedećoj poveznici.
U slučaju da brodom upravlja hrvatska kompanija/brodar ili da član posade ima ugovor s hrvatskim poslodavcem tada će hrvatski poslodavac/brodar/kompanija podnijeti prijavu o početku osiguranja na Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje.
Za ostvarivanje prava na besplatno zdravstveno osiguranje nakon iskrcaja, član posade mora obvezno podnijeti zahtjev Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje u roku od 30 dana nakon iskrcaja.
Svi članovi posade broda su dužni podnijeti poreznu prijavu. U prijavi pomorac je dužan priložiti obrazac DPOM koji će pomorcu na kućnu adresu dostaviti lučka kapetanija i obrazac EPOM.
Obrazac DPOM je potvrda o broju dana u međunarodnoj plovidbi i ukoliko je ukupni zbroj dana na potvrdi preko 183 dana pomorac je oslobođen plaćanja poreza na dohodak ali nije oslobođen podnošenja prijave.
Obrazac EPOM je evidencija o primicima od nesamostalnog rada koji možete pronaći ovdje.
U 183 dana se uračunaju
D.G.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev