>
Utvrđeno je da ličinke afričkog crva brašnara imaju sposobnost "konzumiranja" polistirena, jednog od najčešće korištenih plastičnih materijala.
Brašnari se tako pridružuju maloj skupini insekata za koje je utvrđeno da su sposobni razgraditi plastiku koja zagađuje prirodu.
Polistiren, poznatiji kao stiropor, plastični je materijal koji se široko koristi u pakiranju hrane, elektroničkih i industrijskih proizvoda. Teško se razgrađuje jer je vrlo izdržljiv. Tradicionalne metode recikliranja – poput kemijske i toplinske obrade – u ovom su slučaju skupe i mogu uzrokovati dodatno onečišćenje. Zato znanstveniciistražuju alternativne biološke metode gospodarenja ovim postojanim otpadom.
Mali brašnar zapravo je ličinka Alphitobius crnokrilaca. Razdoblje ličinke traje između osam i deset tjedana.
- Iako se smatra da potječu iz Afrike, mogu se pronaći u mnogim zemljama diljem svijeta. Međutim, vrsta koju smo identificirali u našoj studiji može biti podvrsta roda Alphitobius. Nastavljamo istraživati kako bismo potvrdili tu mogućnost - rekla je Fathiya Khamis, viša znanstvenica iz Međunarodnog centra za fiziologiju i ekologiju insekata.
Proučavanjem ovih prirodnih uništavača plastike, nadamo se da ćemo stvoriti nove alate koji će pomoći u bržem i učinkovitijem razgradnji plastičnog otpada.” Možemo koristiti mikrobe i enzime koje proizvode u svojim tijelima u tvornicama otpada i na odlagalištima gdje obično žive, dodali su znanstvenici.
Utvrđeno je da crijeva ličinki hranjenih polistirenom sadrže više razine proteobakterija i firmikuta, bakterija koje se mogu prilagoditi različitim okruženjima i razgraditi širok raspon složenih tvari.
Bakterije kao što su cluivera, lactococcus, citrobacter i klebsiella također su bile prisutne u crvima u velikom broju i poznato je da proizvode enzime sposobne probaviti sintetičku plastiku. Također je važno da navedene bakterije nisu štetne za insekte ili okoliš kada se koriste u velikim količinama.
Obilje vrsta i brojnost bakterija ukazuje na to da one igraju ključnu ulogu u razgradnji plastike, a ne ličinke crva brašnara koje su zapravo njihovi domaćini. Kad počnu jesti plastiku, bakterije u njihovim crijevima počinju je razgrađivati.
Budućnost leži u mogućnosti izolacije ovih bakterija i enzima kako bi se stvorila rješenja za borbu protiv plastičnog otpada na većoj razini, javlja The Coversation.
J.T.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev