3 min. čitanja

Može li hotel imati "privatnu plažu"? Ne može, osim u jednom iznimnom slučaju...

Može li hotel imati "privatnu plažu"? Ne može, osim u jednom iznimnom slučaju...
Foto: Čitatelji

Na naše adrese pristigla su dva zanimljiva pitanja čitatelja. Jedan se odnosi na plažu ispred hotela u Selcu, a drugi na plažu ispred hotela u Rijeci. Naoko slično, no u pravnoj praksi itekako različito.

- Može li hotel imati privatnu plažu? Radi se o Hotelu Amabilis, mjesto Selce kraj Crikvenice. Ogradili su prilaz plaži i prodaju je kao privatna plaža - pita čitatelj iz Crikvenice.

Foto: Booking.com / Screenshot

Odgovor na ovo pitanje je NE! Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama, koji je stupio na snagu 29. srpnja 2023. godine izričito brani privatizaciju ili ograničavanje kretanja unutar zone pomorskog dobra. Pa, primjerice, članak 5. jasno tumači: Pomorsko dobro je izvan pravnog prometa i na njemu se ne može steći pravo vlasništva niti druga stvarna prava po bilo kojoj osnovi. Pomorsko dobro ne može biti predmet ugovora o zakupu niti ugovora o najmu.

Foto: Screenshot

Članak 76. pak kaže: Jedinica lokalne samouprave odnosno koncesionar koji upravlja javnom morskom plažom ne smije plažu ograditi niti na drugi način ograničiti pristup plaži. Članak 78.: Prirodna morska plaža ne smije se ograditi niti se na drugi način smije ograničiti pristup prirodnoj morskoj plaži. Prirodna morska plaža ne se smije isključiti iz opće upotrebe. Na prirodnim morskim plažama nije moguće dati koncesiju ako je prirodna morska plaža izvan građevinskog područja. Članak 79. Uređena morska plaža ne smije se ograditi niti se na drugi način smije ograničiti pristup uređenoj morskoj plaži. Ne smije se naplaćivati ulaz na uređenu morsku plažu. Uređena morska plaža ne smije se isključiti iz opće upotrebe.

Dakle ovo što rade iz hotela u Selcu je ilegalno i treba ih prijaviti komunalnim redarima i Lučkoj kapetaniji.

Drugo pitanje šalje nam čitatelj iz Rijeke:

Hotel Hilton na Kantridi privatizirao je sav prilaz plaži. Znači ne možeš doći na plažu jer je ulaz samo za goste hotela. Napravili su 30 metara iznad prolaz za šetače plazu su ogradili , koliko je dug hotel. Je li ovo zakonski dopušteno?

Odgovor je: Djelomično i iznimno za ovu i još nekolicinu plaža na Jadranu. Točnije, njih 18. Naime, prije tri godine Morski HR je ekskluzivno objavio popis plaža koje imaju sklopljene koncesije s mogućnošću ograđivanja i/ili naplate ulaza. Ti ugovori moraju se ispoštovati do isteka koncesije, a u riječkom slučaju hotel je doslovno uhvatio zadnji vlak za koncesiju prije donošenja novog Zakona koji takvo što više nipošto ne dopušta:

Plaža Kostabela, Rijeka – mogućnost ograđivanja, ali bez mogućnosti naplate ulaza ovlaštenik koncesije JTH Costabellad.o.o.  koncesija traje do 5.11.2045. godine.

Ipak, nitko pomorsko dobro ne smije isključiti iz opće upotrebe, drugim riječima, ne mogu vam zabraniti iskrcavanje, sunčanje, kupanje ili pak prilazak s mora.

Jurica Gašpar

PROČITAJTE JOŠ:

EKSKLUZIVNO DONOSIMO Samo ovih 18 plaža u Hrvatskoj imaju koncesije s mogućnošću ograđivanja i/ili naplate ulaza! | | Morski HR
Devastacija i svojatanje pomorskog dobra ljudima je donedavno postala “normalna” pojava, iako je sve daleko od normalnog. Javnost se zainteresirala nakon što smo uporno izbacujući serije tek
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.