>
  2 min. čitanja

Najavljeno obilježavanje 28. obljetnice vojno-redarstvene operacije Maslenica ’93

Najavljeno obilježavanje 28. obljetnice vojno-redarstvene operacije Maslenica ’93
Foto: Arhiva MORH / M. Čobanović

ZADAR – Ministar obrane Mario Banožić ujedno izaslanik predsjednika Vlade RH i načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH admiral Robert Hranj sudjelovat će u petak, 22. siječnja 2021. godine na obilježavanju 28. obljetnice vojno-redarstvene operacije Maslenica ’93.

Oslobodilačka operacija Oružanih snaga Republike Hrvatske i pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova RH, izvedena je početkom 1993. protiv vojnih snaga tzv. srpske krajine koje su s tada okupiranog dijela zadarskog područja prekidale kopnenu komunikaciju Dalmacije s ostalim dijelovima Republike Hrvatske.

Vojna je akcija planirana i izvedena u razdoblju od 6. do 27. siječnja 1993., dok su borbe na terenu počele 22. siječnja 1993. u 6 sati. Tijekom akcije hrvatski vojnici i policajci oslobodili su zadarsko zaleđe, Masleničko ždrilo i zrakoplovnu luku Zemunik, a naknadno je oslobođena i brana Peruća, koju su pripadnici srpskih paravojnih postrojba  neuspješno digli u zrak.

Operaciju su planirali i izveli generali Janko Bobetko, Ante Gotovina, Ante Roso, Mirko Norac i Mladen Markač. U izvedbi operacije Maslenica bile su angažirane sve grane Oružanih snaga RH, a sudjelovale su postrojbe tadašnjeg Zbornog područja Split (4. gardijska brigada “Pauci”, taktičke grupe 112. i 113., 126. brigada, 7. domobranska pukovnija, 40. inženjerijska bojna, 72. bojna VP), specijalne postrojbe MUP-a, dijelovi 9., 3., 2., i 1. gardijske brigade, dijelovi postrojbi GSHV-a, te Središnjica elektroničkog djelovanja Split, kopnene, diverzantske i pomorske snage HRM-a i eskadrila helikoptera HRZ-a.

Za vrijeme napadnih djelovanja tijekom operacije, od 22. do 25. siječnja poginulo je 13 hrvatskih branitelja, sljedeća dva dana (26. i 27. siječnja) u obrani dostignutih crta poginulo je još šest, a 70 pripadnika HV-a je ranjeno. U snažnim topničko-raketnim i tenkovskim, a povremeno i pješačko-diverzantskim, napadima velikosrpskih agresora koji su uslijedili odmah nakon “Maslenice”, do 31. ožujka 1991. broj poginulih hrvatskih branitelja popeo se na 127.

Preliminarni program obilježavanja:

8.30 Polaganje vijenaca i paljenje svijeća kod Središnjeg križa u spomen na poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje

Gradsko groblje u Zadru

9.00 Polaganje vijenca i paljenje svijeća na spomen obilježje 3. bojne Imotski sokolovi 4. gardijske brigade Pauci

Ulica Ante Starčevića, Zadar

9.15 Prigodni program u parku u uvali Jazine kod spomenika hrvatskim braniteljima-Kocke

  • Himna
  • minuta šutnje
  • prigodne pjesme Klape HRM-a „Sveti Juraj“
  • čitanje povjesnice VRO Maslenica
  • recital – čitanje iz odlomka iz knjige Ivice Matešića-Jeremije
  • polaganje ruža uz spomen obilježje

10.00 Sveta misa za Domovinu u katedrali svete Stošije

  • svetu misu predvodi don Josip Radojica Pinčić

11.45 Polaganje vijenaca na spomen obilježju 3. gardijske brigade Kune u Kašiću

12.15 Polaganje vijenaca na spomen obilježju 4. gardijske brigade „Pauci“ u Islamu Latinskom i otkrivanje spomen ploče poginulom hrvatskom branitelju Eriku Coliću

12.45 Polaganje vijenaca kod spomen obilježja križa za sve poginule hrvatske branitelje u VRO Maslenica 93.

Zaštitni pojas DC 8 uz odmorište sjeverne strane Masleničkog mosta, Maslenica

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.