>
  2 min. čitanja

Najnovije izvješće Europske komisije: "Emisije stakleničkih plinova u EU-u smanjile su se u prošloj godini za 8,3% u odnosu na 2022."

Najnovije izvješće Europske komisije: "Emisije stakleničkih plinova u EU-u smanjile su se u prošloj godini za 8,3% u odnosu na 2022."
Foto: Pixabay/Ilustracija

Prema najnovijem izvješću Europske komisije o djelovanju u području klime emisije stakleničkih plinova u EU-u smanjile su se u prošloj godini za 8,3% u odnosu na 2022., a neto emisije stakleničkih plinova sad su 37% niže nego 1990. U istom je razdoblju bruto domaći proizvod (BDP) EU-a porastao za 68%. To znači da je gospodarski rast moguć i uz smanjenje emisija i da je EU i dalje na dobrom putu da ispuni cilj smanjenja emisija za najmanje 55% do 2030.

Izvješće je, među ostalim, pokazalo da su se emisije iz energetskih i industrijskih postrojenja obuhvaćenih sustavom EU-a za trgovanje emisijama prole godine smanjile za rekordnih 16,5%. U okviru sustava EU-a za trgovanje emisijama, one iz proizvodnje električne i toplinske energije smanjile su se za 24% zahvaljujući povećanju udjela energije iz obnovljivih izvora, posebno vjetra i Sunca.

Prošle je godine ostvareno je 43,6 milijardi eura prihoda za ulaganje u djelovanje u području klime. Emisije iz zgrada, poljoprivrede, domaćeg prometa, malih poduzeća i otpada smanjile su se za oko 2%. Prirodna apsorpcija ugljika u EU-u povećala se za 8,5%, čime je preokrenut negativni trend u sektoru korištenja zemljišta i šumarstva. S druge strane, emisije iz zračnog prometa porasle su za 9,5%, čime se nastavlja trend koji je zabilježen nakon pandemije bolesti COVID-19.

Unatoč tome što su podaci iz izvješća uglavnom ohrabrujući, nedavni ekstremni vremenski uvjeti u Europi ponovno pokazuju da su potrebne daljnje mjere.

Tijekom posljednjih pet godina EU je predvodio borbu protiv klimatskih promjena i uništavanja okoliša u okviru europskog zelenog plana. Donio je niz prijedloga kako bi se do 2030. klimatskim, energetskim, prometnim i poreznim politikama smanjile neto emisije stakleničkih plinova za barem 55 % u usporedbi s razinama iz 1990. Radi i na postizanju nulte neto stope emisija stakleničkih plinova do 2050. To će i dalje biti prioritet u novom mandatu Komisije.

Europska unija će nastaviti svoj međunarodni angažman, počevši od konferencije COP 29, koja se održava od 11. do 22. studenog 2024., kako bi, ističu iz Komisije, i međunarodni partneri poduzimali potrebne mjere.

Kako bi se moglo poštovati zakonodavstvo EU-a o krčenju šuma, kojim se osigurava da proizvodi koji se prodaju u EU-u ne potječu s iskrčenih zemljišta, obveze bi se odgodile za godinu dana.

Kao odgovor na izraženu zabrinutost država članica EU-a, zemalja izvan EU-a, trgovaca i gospodarskih subjekata da neće moći u potpunosti poštovati pravila ako se počnu primjenjivati od kraja godine, Komisija je predložila odgodu datuma početka primjene uredbe o krčenju šuma za godinu dana. Na plenarnoj sjednici je dogovoreno da će se prijedlog razmatrati po hitnom postupku. Parlament se usuglasio s odgodom te usvojio nekoliko amandmana s 371 glasova za, 240 protiv i 30 suzdržanih, prenosi Radio Dubrovnik.

I.N.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.