>
RUSKAMEN - Pisali smo već o tobože fantomskom devastatoru u Ruskamenu koji namjerno, usred bijela dana, usudili bi se reći, pred nosom onih koji bi ga za ovo trebali rigorozno kazniti, trpa zabranjenu zemlju ravno u more. Tako ne da uništava živi uzobalni svijet, za što je neuk i primitivan svijet izgleda baš i briga, nego i teško krši postojeći Zakon o pomorskom dobru, za što je zapriječena kazna od 130 tisuća eura.
- To se odvija svaku godinu, a vas netko debelo laže - poručuje nam još jedan čitatelj koji šalje nove fotografije odvratne malograđanštine i divljaštva u ovom mjestu na omiškom području.
- Odgovorni iz Grada rade kako rade i sve je očito legalno, ili bolje reć', nije legalno ali prolazi pod legalno jer netko prima pare u džep - smatra čitatelj koji aludira na ove koji to zasigurno ne rade besplatno niti zbog nekakvog altruizma.
- Ovo je npr. slika iz svibnja prošle, dakle 2024. godine, di taj isti vaš bager kojeg je Grad angažirao, uredno nasipa more zemljom i radi pripremu za plažu - kaže čitatelj koji nam dostavlja i ove fotografije.
- Čista zemlja u svibnju 2024. koju nasipa isti izvođač radova, dakle isti taj vaš gradski bager - dodaje.
- Također zemlja, 200 m dalje od ove lokacije. Netko vas debelo mulja u Gradu prikrivajući stvarnu situaciju. Priča je ista svake godine u travnju i svibnju. I ne, nitko ne čisti ništa, već se naspe preko toga 2 kamiona žala i ćao-doviđenja - poručuje čitatelj.
Podsjetimo, iz Grada Omiša su ponudili nevjerojatan odgovor:
- Dok angažirani izvođač nije bio na lokaciji, u more je iskrcan materijal koji je zabranjen. Nakon saznanja za navedeno službe Grada Omiša pokrenuo je odgovarajuće postupke kažnjavanja počinitelja, a izvođaču je naloženo uklanjanje materijala i saniranje nastale štete.
U razgovoru s izvođačem dobili smo istu informaciju - neka treća osoba iz nepoznatih je razloga iskrcala zemlju kad izvođač sanacije nije bio tu. Doduše, izvođač sanacije nije osigurao gradilište što mu je bila dužnost te je to i sam priznao i to je fantomski devastator podlo iskoristio.
Dalo bi se protumačiti da se netko navodno nepoznat usred bijela dana vozika njihovim bagerima i trpa zemlju u more dok oni to ne znaju? Ne vide stotine kubnih metara zemlje u moru, potrošeno gorivo i mehanizacija ne stoji pod nadzorom za vrijeme dok je angažirana da radi posao Grada? Uostalom, ako im je netko ukrao mehanizaciju da njome uza sve to radi kazneno djelo, nisu li bili zakonski dužni to prijaviti? Ako to nisu napravili, znaju li da su sudionici kaznenog djela?
Prije nego se raspadnemo od smijeha na ovako glupe odgovore, podsjetit ćemo na važeći Zakon koji bi itekako mogao oplesti po džepu upravo one koji devastiraju, ali i one koji ih kontroliraju, kao i sve one koji se pritom prave blesavi:
Članak 197. Novčanom kaznom u iznosu od 6000,00 do 130.000,00 eura kaznit će se za pomorski prekršaj pravna osoba koja bez pravne osnove propisane ovim Zakonom: nasipava more protivno odredbama ovoga Zakona!
Članak 204. kaže: Novčanom kaznom u iznosu od 1300,00 do 6000,00 eura kaznit će se za pomorski prekršaj izvršno tijelo jedinice lokalne samouprave ako redovno ne održava i ne unaprjeđuje pomorsko dobro u općoj upotrebi, ako ne vodi brigu o zaštiti i osiguravanju opće upotrebe pomorskog dobra, ako ne provodi nadzor nad pomorskim dobrom u općoj upotrebi, ako ne održava red na pomorskom dobru u općoj upotrebi, ako ne štiti pravo na opću upotrebu pomorskog dobra i ne poduzima sve radnje radi sprječavanja nezakonitog postupanja, samovlasnog zauzeća, devastacije pomorskog dobra i nezakonitog nasipavanja, ako jedinica lokalne samouprave nema barem jednog pomorskog redara.
A ako je prekršaj počinjen iz koristoljublja odnosno ako je počinjenjem prekršaja izvršno tijelo jedinice lokalne samouprave ostvarilo imovinsku korist, kaznit će novčanom kaznom do dvostrukog iznosa novčane kazne propisane ovim člankom.
Ako jedinica lokalne samouprave ne postupi sukladno članku 216. stavku 1. ovoga Zakona, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 2000,00 do 6000,00 eura i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
A članak 216. kaže: Jedinice lokalne samouprave dužne su u roku od 18 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona prijaviti nadležnoj lučkoj kapetaniji i nadležnoj inspekciji građevine koje se prema odredbama ovoga Zakona odmah moraju ukloniti iz prostora, a u svrhu poduzimanja daljnjih potrebnih radnji iz njihove nadležnosti.
Jurica Gašpar
PROČITAJTE JOŠ:
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev