>
NASA-in satelit Terra je na početku ove godine iznad Meksičkog zaljeva snimio čudnu formaciju oblaka, koji su ostavljali dojam da je netko probušio rupu u nebu.
Ovaj je fenomen često smatran i za "male zelene", no tu se zapravo radi o cavum oblacima, koji su toliko veliki da ih možete vidjeti i sa zemlje i iz svemira. Kada ih se gleda s tla, nalikuju na ogromnu kružnu rupu na nebu (slika dolje), stoga nije ni čudno da ih se često znalo zamijeniti s "letećim tanjurima" ili nekim drugim neobičnim fenomenom, piše Business Insider.
No, kako nastaju ti gigantski oblaci? Odgovor leži u modernoj tehnologiji. Nastaju dakle kada zrakoplovi prođu kroz nizove altokumulusnih oblaka. Altokumulusi su, za one koji žele znati više, oblaci koji tvore skupine nepravilnih oblačića bijele i sive boje na visinama od 2 do 6 kilometara. Sastav su im superohlađene kapljice koje ostaju u tekućem stanju i na temperaturama ispod nule. Do hlađenja dolazi kada su kapljice vode iznimno čiste, bez malih čestica (poput prašine, spora gljivica, peludi ili bakterija) oko kojih se obično formiraju kristali leda.
Altokumulusni oblaci, koji u bilo kojem danom trenutku pokrivaju oko 8 posto Zemljine površine, uglavnom se sastoje od tekućih kapljica vode na temperaturu od oko -15° C. Kada kroz njih dakle prođe bilo koji tip zrakoplova stvaraju se cavum oblaci, a njihova veličina ovisi o kutu pod kojim avion prolazi kroz oblake. Pritom veću "rupu" stvara plići kut.
We’re not winging it, we know cavum clouds are caused by airplanes! ✈️
— NASA Goddard (@NASAGoddard) March 5, 2024
This image of cavum clouds over the Gulf of Mexico was captured by the MODIS instrument on @NASAEarth’s Terra satellite on Jan. 30, 2024.https://t.co/obXe7rBKvR pic.twitter.com/jBJlXKShah
J.T.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev