>
Zbog povećane razine ugroženosti, Obalna uprava Kraljevine Norveške odlučila je podići razinu sigurnosti na razinu 2 u odabranim lučkim objektima, javlja tamošnja Obalna uprava u priopćenju za javnost, a isto nam je potvrdio i hrvatski pomorac koji se trenutno nalazi na Baltiku. Uprava traži od svih brodova koji će posjetiti 19 luka u Norveškoj da budu u pripravnosti.
Među 19 luka nalazi se i nekoliko sigurnosno rizičnih objekata, koje će osim lokalne policije nadzirati i vojska. To se, među ostalim, odnosi na plinsku elektranu u Nyhamni u Aukri u Møreu i Romsdalu, Mongstad u Alveru i Kollsnes u Øygardenu u Vestlandu i Kårstø u Tysværu u Rogalandu.
Hrvatski pomorac nam potvrđuje ovo i šalje obavijest koju su dobili svi brodovi na Baltiku.
- Čini se da su digli pripravnost na drugu razinu i sad smo na posebnom oprezu. Samo korak smo od treće razine, a ta je najopasnija. Ovo se nije dogodilo od 9.11.2001. kad su pali američki Blizanci u New Yorku. To je sve što mogu kazati - ispričao nam je ovaj pomorac, čiji identitet i poziciju zbog sigurnosnih razloga ne možemo objaviti.
Razina sigurnosti 1 zahtijeva minimalne sigurnosne mjere i normalna je razina funkcionalnosti kojom bi svi brodovi i luke trebali prometovati.
Razina sigurnosti 2 se uključuje onda kad postoji mogućnost pojavnosti ozbiljnog sigurnosnog incidenta za plovidbu, te boravak brodova u lukama ili drugim pristaništima.
Razina sigurnosti 3 zahtijeva najstrože sigurnosne mjere. Postavlja se samo u iznimnim okolnostima kada postoje vjerodostojne informacije o vjerojatnom ili neposrednom sigurnosnom incidentu.
Nakon što je norveška vlada povećala kontrolu norveškog gospodarskog pojasa, norveške oružane snage pojačale su svoju prisutnost, a vojnici su postavljeni na naftna i plinska postrojenja.
Norveške oružane snage izjavile su da su prisutne i provode ophodnje na kopnu, u zraku, na moru, pod morem i u kibernetičkom prostoru.
Norveška kraljevska mornarica u dijalogu je sa svojim partnerima kako bi koordinirala mjere sigurnosti i spremnosti u zajedničkim vodama s ostalim baltičkim zemljama.
Norveške oružane snage nisu ulazile u dodatne pojedinosti u vezi s posebnim mjerama koje su norveške agencije za hitnu spremnost stavile na snagu.
Je li razlog ozbiljnog podizanja pomorske sigurnosti u Norveškoj nestanak ruske podmornice Belgorod, na koju je upozorio NATO ili pak činjenica da je nakon sabotaže Sjevernog toga nedavno otvoreni norveški plinovod postao potencijalna meta broj jedan, teško je jasno odgovoriti, no činjenica je da su ovu situaciju Norvežani shvatili izuzetno ozbiljno.
Jurica Gašpar
PROČITAJTE JOŠ:
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev