>
U oglasnom dijelu Narodnih novina broj 142/2021 objavljen je natječaj za mjeru II.9. »Prijelaz na sustave za okolišno upravljanje i reviziju te na ekološku akvakulturu«. Natječaj se odnosi na Pravilnik o uvjetima, kriterijima i načinu dodjele potpore u okviru mjere II.9. »Prijelaz na sustave za okolišno upravljanje i reviziju te na ekološku akvakulturu« (NN 32/2021).
Predmet potpore je sufinanciranje prijelaza s konvencionalnih metoda akvakulturne proizvodnje na ekološku akvakulturu i/ili pripreme za sudjelovanje u EMAS-u s ciljem promicanja razvoja ekološke akvakulture ili akvakulture koja učinkovito koristi energiju.
Korisnik potpore je nositelj dozvole za akvakulturu.
Prihvatljivi troškovi su troškovi nastali od 1. lipnja 2021. do isteka razdoblja prijelaza na ekološku akvakulturu odnosno do odobrenja prijave za registraciju/upisa u registar organizacija u sustavu EMAS, ali ne kasnije od 31. prosinca 2023. godine.
Najviši iznos potpore po korisniku na temelju ovoga natječaja iznosi 600.000,00 eura.
Rok za podnošenje Zahtjeva za potporu traje do 15. veljače 2022. godine.
Krajnji rok za podnošenje Zahtjeva za isplatu je 1. veljače 2024. godine.
Osnovni intenzitet potpore je 50%, ali ako operaciju provodi organizacija proizvođača potpora je 75%. Najveći intenzitet potpore od 85% mogu ostvariti uzgajivači za lokacije uzgajališta na otocima Dugi otok, Vis, Mljet i Lastovo.
Obrasci i dokumenti vezano za ovu mjeru se nalaze OVDJE.
Prihvatljivi troškovi u okviru aktivnosti prijelaza sa konvencionalnih metoda akvakulturne proizvodnje na ekološku akvakulturu su dodatni troškovi nastali u svrhu ispunjavanja zahtjeva za ekološku akvakulturu odnosno za upis u upisnik subjekata u ekološkoj proizvodnji, od početka razdoblja prihvatljivosti koje se definira Natječajem do isteka razdoblja prijelaza, ali ne kasnije od 31. prosinca 2023. godine, koji uključuju troškove proizvodnje te troškove aktivnosti stručne kontrole i certifikacije. Za aktivnosti prijelaza sa konvencionalnih metoda akvakulturne proizvodnje na ekološku akvakulturu, korisnik je dužan obvezati se poštovati zahtjeve ekološke akvakulture najmanje pet godina od upisa u Upisnik subjekata u ekološkoj proizvodnji.
Pojam „ekološke akvakulture“ je opisan u Uredbi Komisije (EZ) br. 889/2008 od 5. rujna 2008. o detaljnim pravilima za provedbu Uredbe Vijeća (EZ) br. 834/2007 o ekološkoj proizvodnji i označavanju ekoloških proizvoda s obzirom na ekološku proizvodnju, označavanja i kontrolu.
Sažetak osnovnih pravila ekološke akvakulture je naveden u članku 15. ove Uredbe:
(a) s obzirom na podrijetlo životinja akvakulture:
(b) s obzirom na uzgojnu praksu:
iii. uzgojna praksa svodi na minimum negativan utjecaj uzgajališta na okoliš, uključujući bježanje uzgojenih životinja u prirodu;
(c) s obzirom na rasplod:
iii. za upravljanje matičnim jatom, rasplod i proizvodnju mlađi uspostavljaju se uvjeti koji odgovaraju uzgajanoj vrsti;
(d) s obzirom na hranu za ribe i rakove:
iii. konvencionalni prehrambeni sastojci biljnog podrijetla, prehrambeni sastojci životinjskog i mineralnog podrijetla, aditivi, određeni proizvodi koji se upotrebljavaju u prehrani životinja i pomoćne tvari u procesu proizvodnje smiju se upotrebljavati samo ako su odobrene za primjenu u ekološkoj proizvodnji u skladu s člankom 16.;
(e) s obzirom na školjke iz grupe mekušaca i druge vrste koje ne hrani čovjek, već se same hrane prirodnim planktonom:
iii. uzgajaju se u vodi visoke ekološke kvalitete kako je definirana Direktivom 2000/60/EZ, a do njezine provedbe, u vodi koja je po kvaliteti ekvivalentna vodi definiranoj u Direktivi 2006/113/EZ;
(f) s obzirom na sprečavanje bolesti i veterinarske tretmane:
iii. primjena imunoloških veterinarskih lijekova je dozvoljena;
(g) što se tiče čišćenja i dezinfekcije, proizvodi za čišćenje i dezinfekciju ribnjaka, kaveza, zgrada i uređaja smiju se koristiti samo ako su odobreni za upotrebu u ekološkoj proizvodnji u skladu s člankom 16.
Plava riba
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev