>
Pisali smo već o glazbeniku koji je zbog nagradne igre hvarskog restorana, u more pobacao nekoliko boca. No kako se čini, tada je sve tek krenulo, a bacanju boca diljem Jadrana pridružili su se i drugi.
Ne bi stoga bilo fer spominjati samo Jakšu Kriletića, koji nam se naknadno javio:
- Sa svojim naliv perom (a to je najjače oružje) si me napravio govnom. Ljudi me žele u zatvor, svašta mi govore. Mogao si istražiti do kraja priču, ovako si sugerirao ljudima da sam se izgrebao za malo slave onecišćavajući majku Zemlju. Da, tako je izgledalo u inkviziciji kad se spaljivalo žene. Hvala Bogu, svo zlo s tim ali imam potrebu ti reći da sam dobra duša koja uistinu brije na zelenu energiju (što ti mogu dokazati) pazim na reciklažu, volim ljude i životinje. Uistinu nije tako kako izgleda a nisam to jedini napravio i ima nastavak te priče koja je izostavljena - požalio nam se nakon članka.
Nevjerojatno je da su neki mediji pristali primiti novac za oglas u kojem se ta akcija promovira, no uputio nas je Jakša i na poveznicu za jedan takav promotivni članak. Iz javnih objava se da iščitati da su diljem Jadrana pobacali barem stotinu boca u more.
Uistinu, nastavak je tek uslijedio, a mi smo se potrudili istražiti priču do kraja.
Bacanju boca u more pridružili su se oni koji bi more trebali najviše štititi, pa je tu i jedan ribar koji inače dobavlja ribu restoranu i zabavlja ljude na društvenim mrežama, zatim skiper (o kojem pišu da je kapetan broda), zadarski pjevač Mladen Grdović koji je par boca pobacao ispred zadarskog Poluotoka, a angažirali su čak i djecu (videa možete pogledati na poveznicama).
Neki uopće nisu svjesni da je bacanje bilo čega u more najstrože zabranjeno, a često se, pa i u komentarima ispod prethodnog članka, na društvenim mrežama mogu pročitati opravdanja o "tek par boca" ili "to se odmah pronađe" i nema štete. No s ovim se ne bi složili oni koji redovito čiste smeće od ovakvih nesavjesnih ljudi, ali i zakon, koji propisuje visoke kazne za ovakve "akcije".
Evo što zakonodavac kaže na ovo:
- Sukladno odredbama Zakona o gospodarenju otpadom, na pomorske objekte primjenjuju odredbe propisa kojim se uređuje pomorstvo.
Nadalje, odredbama Zakona o gospodarenju otpadom, zabranjeno je potapanje otpada u more, a inspekcijski nadzor nad provedbom toga Zakona i propisa donesenih na temelju njega na području unutarnjih morskih voda i teritorijalnog mora Republike Hrvatske te isključivog gospodarskog pojasa Republike Hrvatske obavljaju Ovlaštene osobe Obalne straže Republike Hrvatske - pojasnili su iz Državnog inspektorata Republike Hrvatske.
Iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture detaljnije su pojasnili protokol u slučaju namjernog bacanja smeća u more:
- Ukoliko se smeće baca s plovnih i plutajućih objekata, prijavu treba podnijeti lučkoj kapetaniji, a u suprotnom DIRH-u - Inspekciji zaštite okoliša.
Također, u nastavku je pojašnjenje pravnog okvira:
Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama (NN 83/2023):
- Članak 2.
(3) Na zaštitu morske obale i mora od onečišćenja, osim onečišćenja s plovnih i plutajućih objekata, primjenjuju se odredbe propisa kojima se uređuju vode i propisa kojima se uređuje zaštita okoliša.
Pomorski zakonik (NN 181/04, 76/07, 146/08, 61/11, 56/13, 26/15, 17/19)
- Članak 1001.a:
(1) Novčanom kaznom od 5.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za pomorski prekršaj zapovjednik broda, jahte ili brodice i/ili član posade:
1) ako prilikom plovidbe gospodarskim pojasom Republike Hrvatske ne poštuje općeprihvaćene međunarodne propise i standarde i hrvatske propise o sprečavanju onečišćenja mora i zraka s plovnih objekata i onečišćenja prouzročenog potapanjem otpada (članak 41.),
2) ako prilikom plovidbe ili boravka u unutarnjim morskim vodama, teritorijalnom moru, epikontinentalnom pojasu ili gospodarskom pojasu ne poštuje međunarodne, europske i hrvatske propise i standarde o zaštiti od onečišćenja mora i zraka s pomorskih objekata i onečišćenja prouzročenog potapanjem s pomorskih objekata. (članak 49.a),
3.) ako u more i na morsku obalu ispušta, odnosno odbacuje krute i tekuće otpade, zauljene vode, fekalije i ostatke tereta s pomorskog objekta kao i sve druge tvari koje onečišćuju more, zrak ili obalu (članak 49.b stavak 1.),
4) ako postupi protivno propisu iz članka 49.b stavka 3. ili stavka 5. ovoga Zakonika,
5) ako prazni spremišta krutog i tekućeg otpada, zauljenih voda, fekalija i ostataka tereta s broda kao i svih drugih tvari koje onečišćuju more i obalu, izvan prihvatnih uređaja, (članci 49.c i 49.e), stoji u odgovoru Ministarstva mora.
Brojni građani negodovali su nakon ovakve akcije i pitaju se; ako ovako s morem postupaju oni koji od njega žive, kako bi tek oni koji o moru ne znaju ništa?
Staklenim bocama i drugim predmetima od stakla potrebno je više milijuna godina kako bi se razgradilo, ali nikada se ne može razgraditi u potpunosti.
Za komentar smo nazvali gazdu restorana Gariful, Ivana Gospodnetića (isti onaj koji je tigra prevozio trajektom, pa je pozvan na sud zbog kršenja Zakona o veterinarstvu). Čim smo mu se predstavili, a nismo stigli ni reći zašto zovemo, poklopio nam je slušalicu. No zato je naš članak prenio na svom Facebook profilu, gdje je zajedno s nekoliko prijatelja pokrenuo novu nagradnu igru - javnog pljuvanja u dalj i sipanja uvreda. Izdvajamo samo neke...
Jurica Gašpar
PROČITAJTE JOŠ:
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev