>
  3 min. čitanja

ODLIČNA VIJEST Pronađene Ulika i Nela – još dvije plemenite periske koje su preživjele u divljini na području Istre

ODLIČNA VIJEST Pronađene Ulika i Nela – još dvije plemenite periske koje su preživjele u divljini na području Istre
Foto: Marinko Babić

PULA – Nakon prošlogodišnjih vijesti o pomoru plemenitih periski u Jadranu, u Istri se pojavio tračak nade za opstanak ovih veličanstvenih školjkaša. Pronađene su još dvije žive i zdrave periske koje su preživjele život u divljini. One su Ulika i Nela.

Vijest o novim živim periskama razvukla je osmijeh i na našim licima. Pronađene su na različitim lokacijama – prva je uočena Ulika, koju su ronioci zamijetili tijekom akcije čišćenja podmorja Fratarskog otoka u organizaciji KPA Uljanik Pula.

Foto: Marinko Babić/ slika Ulike

Drugu živu perisku – Nelu pronašao je Frano Glavaš, član Ronilačkog kluba Centar iz Medulina, uz zapadnu obalu poluotoka Kašteja u Medulinu (plaža Valetica) na dubini od 2 m. Visoka je 32 cm, na njoj je vidljiv ovogodišnji rast ljušture, a i dobro je reagirala brzim zatvaranjem na vanjski podražaj.

Foto: Marinko Babić/ na slici je Nela

Ističu kako Nelu krasi bogat obraštaj koji se sastoji od jadranskih klobučića (Acetabularia acetabulum), dagnje (Mytilus galloprovincialis) i kožastog perjaničara (Sabella spallanzanii).

Što je Jadranski klobučić

Jadranski klobučić je zelena alga neobičnog oblika, jer izgledom podsjeća na japanski suncobran. Iako joj je peteljka dužine od 8-10cm, a klobučić promjera do 10mm, jadranski klobučić je zapravo jedan od najvećih jednostaničnih organizama.

Foto: Marinko Babić

Omiljena je hrana malog puža golaća Elysia timida koji u svom tijelu uspijeva sačuvati funkcionalne klorofile iz alge, koji nastavljaju s fotosintezom u tkivu puža. Ne čudi stoga da ga nazivaju “pužem na solarni pogon”!

Što će biti s pronađenim periskama

O mjerama zaštite pronađenih periski odlučit će stručnjaci Zavoda za zaštitu okoliša i prirode pri Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, NP Brijuni te Javna ustanova Natura Histrica.

Foto: Marinko Babić

S obzirom da se bliži period mrijesta, koji traje od lipnja do kolovoza, sukladno protokolu Svjetske unije za zaštitu prirode IUCN-a, u tijeku su pripreme za postavljanje kolektora za prihvat ličinki plemenite periske, pri čemu se u velikoj mjeri koriste reciklirani materijali poput užadi, mrežica i plutača kako bi i na ovaj način, barem simbolično smanjili onečišćenje Jadrana.

Od jeseni pronađeno sedam živih periski

Članovi udruge Eko more i Ronilačkog kluba Centar iz Medulina od jeseni prošle godine sustavno pretražuju podmorje Sjevernog Jadrana u potrazi za preživjelim primjercima plemenite periske. Do sada su ih pronašli sedam: Tara, Sara, Mara, Pina, Klara, Ulika i Nela.

Svaki pronalazak žive plemenite periske – najvećeg školjkaša i endema Mediterana izuzetno je važan i uvećava šanse za opstanak ove vrste koja se nalazi u ozbiljnoj opasnosti od izumiranja, stoji u priopćenju udruge Eko more Medulin, koja moli sve koji imaju korisnu informaciju ili opažanje da im se jave putem FB stranice.

K.B.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.