>
  3 min. čitanja

Omišani ustali protiv gradnje marine na ušću Cetine: "Čovjek štiti ono što voli!"

Omišani ustali protiv gradnje marine na ušću Cetine: "Čovjek štiti ono što voli!"
Foto: Screenshot/HRT Radio Split

Skupina građana Omiša prosvjedovala je u nedjelju protiv namjere da se na ušću rijeke Cetine gradi marina za nautički turizam. Ustali su protiv devastacije i potencijalnih katastrofalnih poplava.

Udruženje građana Omiša, koje je organiziralo prosvjed, traži poništenje odluke o davanju ovlaštenja za izdavanje lokacijske dozvole za gradnju marine. Zahtijevaju izbacivanje iz omiškog GUP-a gradnju marine na ušću Cetine. Umjesto marine, predlažu da se prostor Cetine prenamjeni u zelenu površinu sa sportskim sadržajima na pijesku.

Na društvenim se mrežama povodom ovog odlučnog omiškog NE izradnji marine za nautički turizam na ušću Cetine obratio i Pero Ugarković, vrsni poznavatelj morske ekologije.

- Tijekom života često sam slušao da ne bismo trebali ponavljati greške Španjolske i Italije, da ne smijemo dopustiti da naša obala postane betonsko odmaralište za masovni turizam, bez duše, prirode ili identiteta.

Na kraju, upravo to radimo. Uništavamo Jadransko more i pretvaramo ga u nešto drugo, ex Jadran - bazen za kupanje turista.Izrasli smo iz surove, ali bogate i prekrasne prirodne sredine. Ona nam je najvrjedniji resurs, a živeći uz nju kroz stoljeća, stvorili smo kulturnu jedinstvenost koja nas je održala ovdje gdje jesmo. Nismo tisuću godina nekome čistili apartmane i usluživali ga, već smo ovdje zato što smo sami uz more i iz mora proizvodili svoju hranu, iz čistog, zdravog i najljepšeg prirodnog okruženja na svijetu kojeg se sada olako odričemo - napisao je između ostalog Ugarković.

Anton Fagarazzi, umirovljenik iz Omiša upozorio je na društvenim mrežama da bi gradnja marine suzila ušće, što bi izazvalo intenzivno plavljenje Omiša.

- To bi dovelo (do poplava) katastrofalnih razmjera. U slučaju podizanja vodostaja Cetine od kišnih padalina i plime (podizanja razine) mora i dugotrajnih vjetrova, usporava se protok vode Cetinom te bi na suženom ušću dizala i plavila stari grad Omiša i magistralu - kaže Fagarazzi.

Okupljeni građani u rukama su držali transparente na kojima je između ostalog pisalo: "Spasimo ušće Cetine", "Ne uništavajte ušće", "Čista Cetina čista savjest", "Od pomorskog dobra nama loše", "Sport i rekreacija, a ne betonizacija".

PROČITAJTE JOŠ:

UNIŠTAVANJE MORSKOG DNA Strogo zaštićenom ušću Cetine prijeti monstruozna devastacija izgradnjom marine: “Grad Omiš kaže pitajte Županiju, Županija kaže pitajte Grad!”
Na svašta smo navikli u Hrvatskoj, na nerede neviđenih razmjera i “razvrat” krupnog kapitala koji misli da novac vrijedi više od svega. Šokirao nas je najnoviji primjer iz okolice Omiša. - Na obali rijeke Cetine, na samom Ušću planiraju izgradnju komercijalne marine. Sama izgradnja marine ne bi bila sporna da
PROSVJED Omišani prozivaju Grad, Županiju i Ministarstvo za devastaciju i pogodovanje kapitalu!
Omišu prijeti betonizacija koja će trajno promijeniti biljni i životinjski svijet na ušću rijeke Cetine, objavljeno je na društvenim mrežama. - Po sumnjivim kriterijima Ministarstvo zaštite okoliša je privatnim investitorima u Marinu Ribnjak izdalo rješenje po kojemu za taj brutalan građevinski zahvat nije potrebna studija utjecaja na okoliš. S druge
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.