>
Američko ministarstvo pravosuđa podiglo je tužbu za oduzimanje 47 milijuna dolara koje je Iran zaradio prodajući skoro milijun barela nafte skladištene u JANAF-ovim spremnicima na Krku. U svojem zahtjevu za oduzimanjem zamrznute zarade naftnih kompanija povezanih s režimom u Teheranu, američki je State Department iznio cjelovitu kronologiju događaja uz gospodarski kontekst.
Domovinska sigurnost i FBI u svojoj su dugogodišnjoj istrazi razotkrili način na koji je Iranska državna naftna kompanija (NIOC) zaobišla američke sankcije i zabrane poslovanja. NIOC je barele iranske nafte otpremao na otoku Harku, smještenom u Perzijskom zaljevu 30 kilometara od kopna. Brod koji je prenosio naftu određenu za Omišalj imena Berg 1 se zatim uputio prema indonezijskom arhipelagu Riau gdje je svoj teret pretočio bez usidrenja na dva različita broda, piše Jutarnji list.
Ovim manevrom su iranske vlasti izbjegle obvezu popisivanja pomorskog tereta. Brodovi koji su preuzeli naftu plove pod imenom Maria Grace i Tjatse te ni oni, baš kao ni Berg 1, nisu ažurno vodili informacije u svojim teretovnicama.
Koliko su radili na skrivanju prijevoza nafte, svjedoči činjenica u tužbi kako je Maria Grace naftu prenijela na CS Prosperity usidrenom u Malajskom prolazu nedaleko od Kukupa. Prosperity je, sat vremena nakon preuzimanja nafte, istu prenio na četvrti brod – Okeanos. Upravo je Okeanos brod koji je preko Sueskog kanala uplovio u Hrvatsku donoseći zabranjenu naftu u skladišta JANAF-a.
Carinskim službama u Omišlju je predočena teretovnica u kojoj je stajalo kako je riječ o malezijskom proizvodu. Potpisnica teretovnice nije bila NIOC, već Triliance – poduzeće na čijem čelu se nalazi Ali Bayandorian, osoba koju SAD tereti za krivotvorenje isprava s ciljem skrivanja podrijetla nafte. Bayandoriana se sumnjiči kako je iransku naftu u Europu uvozio preko švicarskog dioničkog društva u optužnici navedenog kao Društvo 1. Prema američkim tužiteljima i Triliance i Švicarci su bili svjesni kršenja američkih sankcija na trgovinu iranskom naftom.
Iz JANAF-a su poslali priopćenje koje prenosimo u cijelosti.
"JANAF d.d. svoje poslovanje vodi i obavlja usluge sukladno mjerodavnim propisima i relevantnim odlukama nadležnih tijela Republike Hrvatske i Europske unije. Prihvat tereta na JANAF-ovom Terminalu Omišalj vrši se prema propisanom postupku, u skladu s relevantnom dokumentacijom i nakon provedbe odgovarajuće carinske procedure."
SAD nadzire naftni promet Irana zbog sumnji kako se prodajom financiraju Iranska revolucionarna garda, poznata i kao Sepah. Sepah, kao i obavještajni ogranak Qud koji odgovara samo vrhovnom vođi Ali Hosseini Khameneiju, se nalazi na popisu sankcioniranih subjekata. Prema tužbi Qud među ostalima pruža financijsku i vojnu pomoć Hamasu, Hezbollahu te palestinskim džihadistima. Zanimljivo je kako se na čelu Quda nalazi Rostam Qasemi koji je u razdoblju prije ubojstva svog prethodnika, zapovjednika Qasema Soleimanija, obnašao dužnost Ministra nafte.
Inače, Soleimani je poginuo u blizini Međunarodne zračne luke Bagdad u američkom napadu dronom. Okolnost koju SAD smatra ključnom u naporima Sepaha za destabilizacijom američkih saveznika na Bliskom istoku te sabotiranje diplomatskih misija State Departmenta. Prema procjenama Domovinske sigurnosti, NIOC je samo u ovome valu prodaje omogućio preko 500 milijuna dolara koje će, prema tvrdnjama SAD-a biti dodijeljene iranskom programu za razvoj oružja masovnog uništenja.
D.G.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev