>
  3 min. čitanja

"Otoci u moru znanja" u viškom akvatoriju

"Otoci u moru znanja" u viškom akvatoriju
Foto: Gorgonija

VIS - Kako se more voli, ali i uči o ekologiji mora već su mnogo puta dokazali studenti Fakulteta prirodnih znanosti u Puli, a nedavno su i djelatnici Fakulteta znanje nadogradili na Visu.  Na tom su otoku krajem svibnja i početkom lipnja tri djelatnika ovoga fakulteta sudjelovali na radionici u okviru projekta ‘Otoci u moru znanja’.

-Naša je uloga bila odraditi radionicu o vizualnom cenzusu bioraznolikosti podmorja, s obzirom da se takvim aktivnostima bavimo na našem fakultetu - kažu djelatnici Fakulteta nakon posjeta Visu.

Projekt ‘Otoci u moru znanja’ ima cilj osposobiti udruge za provedbu aktivnosti kojima će se popularizirati STEM i organizirati različiti programi edukacije iz područja prirodoslovlja za djecu i mlade s otoka Lošinja i Visa, piše Gorgonija.

Projekt se među ostalim provodi treninzima znanstvenih institucija za provoditelje edukacijskih aktivnosti udruga uključenih u projekt te putem osmišljavanja inovativnih i interaktivnih edukativnih sadržaja. Aktivnosti projekta uključuju trodnevni trening na Lošinju te petodnevnu radionicu na Visu, studijski posjet Oceanografskom muzeju u Lisabonu i Muzeju kitova u Madeiri te sudjelovanje predstavnika udruga na tri relevantne konferencije vezane uz teme iz područja prirodoslovlja kojima se aktivno bave partnerske udruge uključene u projekt (EMSEA, ECSITE i EGN).

Uz to, obnovit će se i osmisliti inovativni interaktivni sadržaji za krajnje korisnike projekta (platforma za e-učenje, digitalizacija sadržaja i opremanje Lošinjskog edukacijskog centra o moru i centra za posjetitelje Geoparka Viški arhipelag) te će se organizirati niz radionica za djecu i mlade s otoka Lošinja i Visa, kao i nekoliko jednodnevnih javnih događanja u svrhu promicanja ciljeva projekta.

Partneri uključeni u projekt izravno su vezani uz prirodoslovlje s naglaskom na istraživanje i zaštitu morskog okoliša: Institut Plavi svijet je nositelj projekta, dok je Hrvatski prirodoslovni muzej znanstvena institucija nositelj treninga na Lošinju za udruge uključene u projekt.

Za vrijeme terenskog obilaska viškog arhipelaga djelatnici pulskog Fakulteta prirodnih znanosti sudjelovali na radionicama o metodama istraživanja na moru, vizualnom cenzusu bioraznolikosti podmorja. Uz to, posjetili su Zelenu špilju i otok Budihovac. Sudjelovali su i na terenskom izletu na otoku Brusnik uz stručno vodstvo geologa te otoku Biševo gdje su posjetili centar za posjetitelje Modra špilja – Biševo, Modru špilju i Geostazu. Slijedile su prezentacije o statusu projekta ‘Otoci u moru znanja’, daljnjim aktivnostima te radionice o edukativnim programima za mlade.

Projekt je najvećim dijelom sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, a jednim dijelom novac je osiguran iz državnog proračuna.

Fakultet prirodnih znanosti je jedan od partnera projekta ‘Otoci u moru znanja’, a zaduženi su za prijenos znanja u području biologije i ekologije mora, a djelatnici Fakulteta će stečeno znanje na Visu prenijeti studentima koji su već pokazali kako znanost o moru ima perspektivnu budućnost.

Ojdana Koharević

PROČITAJTE JOŠ:

Djeca uče o morskom mikrosvijetu, beskralježnjacima, ribi te o podvodnom dronu
Udruga Morski obrazovni centar Pula (MOC Pula) u suradnji s Aquariumom Pula, održala je 4. po redu javni događaj na temu važnosti „Natura 2000“ područja u sklopu EU projekta „Snagom Tehnologije, Edukacijom i Motivacijom udruga za popularni STEM“ Događaj je održan na Vižuli, a prisustvovali s…
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.