>
  3 min. čitanja

Ova hrabra i spretna žena istražuje jako opasne dubine

Ova hrabra i spretna žena istražuje jako opasne dubine
Foto: Screenshot/HRT

Đenis Barnjak jedina je žena u Hrvatskoj s međunarodnom dozvolom za industrijsko ronjenje.

Đenis se bavila ronjenje, članica je HGSS-a i strastvena speleologinja i svakim se zaronom suočava s velikim rizicima i izazovima koji nisu za svakoga.

- Postoji nešto u tom mračnom prostoru što te vuče, vuče te da ideš istraživati, osvijetliti taj prostor i da ga istražiš, da vidiš što je tamo, je li suho, ide li kanal dalje ili u dubinu, izlazi li van. Zanimljivo je, ali da bi te to zanimalo moraš biti istraživač, moraju te zanimati nepoznate stvari, čudne stvari, malo i opasne stvari. Ne malo, nego sigurno opasne jer speleoronjenje je jedna od najopasnijih aktivnosti koju čovjek uopće može raditi - rekla je Đenis Barnjak.

Foto: Screenshot/HRT

Uvjeti mogu biti lagano, ali i strašno teški.

- Najkompleksnije što možeš raditi je kada su uvjeti teški. Tada je sve teško i kompleksno. Kada imaš super vidljivost i kada nemaš struju i kada ti voda nije mutna onda je generalno sve lagano. Imaš određeno iskustvo i onda je s vremenom sve lagano, rekla je. Ronjenje je samo po sebi rizično, ali to je kontrolirani rizik. No postoje uvijek rizičniji zadaci, recimo meni su uvijek najrizičniji zadaci bili na elektranama i na branama gdje postoje struje koje nisu prirodne nego su kontrolirane od strane čovjeka i gdje diferencijalni tlak koji vas može usisati u nešto isto postoji - kaže Đenis.

Upravo je u ovome najveća opasnost.

- Najviše profesionalnih ronioca stradava jer ih diferencijalni tlak uvuče u neku cijev ili zabije u neku špranju gdje voda curi taman tolikom snagom da ga usiše i da on ne može nikuda - upozorila je Đenis.

Foto: Screenshot/HRT

Misija Velebit

Đenis je prije četiri godine bila i dio ekspedicije koja je na području Nacionalnog parka Sjeverni Velebit produbila jamu Nedam, izrazito važnu za istraživanje geo i bioraznolikosti tog lokaliteta.

- Bilo je izazovno. Prvi preron je bio izazovan jer svaki put kada ideš u istraživanje ne znaš što te očekuje. To je draž, ali i izazov speleologije bilo pod vodom ili nad vodom. Nikad ne znaš u što ideš, ali se nastojiš pripremiti što bolje. Tako da preron na 1200 m dubine u jami koja je uska kao jama Nedam, ona je mjerilo uske jame, bio je izazovan - ispričala je Đenis.

Prirodno je zapitati se kako podnosi težinu svog posla?

- Kako bih rekla, taj posao kao posao, ako ga ti sebi ne predočiš psihički i fizički teškim - neće niti biti jer na kraju svaka aktivnost je ljudima teška ako si oni tako zamisle. Nekim ljudima je teško voziti auto, nekima popeti se na brdo. Meni nije, većini ljudi nije niti jedno niti drugo, ali nekima opet jest. Tako vam je i s poslom i s HGSS-om i svačim nečim, sve je u glavi - poručila je Đenis koja je većinu staža odradila u Njemačkoj i Austriji.

Foto: Screenshot/HRT

J.T.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.