2 min. čitanja

Ove godine puno više požara u Šibensko-kninskoj županiji

Ove godine puno više požara u Šibensko-kninskoj županiji
Foto: GS

Šibensko-kninski vatrogasci tijekom tri mjeseca zabilježili su 254 požara, što je gotovo 40 posto više nego u istom razdoblju lani. Uzrok je većinom nemar i nekontrolirano spaljivanje biljnog otpada – sezona je, naime, radova u polju. Vatrogasci stoga apeliraju da se svako spaljivanje prijavi i da se građani pridržavaju njihovih uputa.

Vatrogasci se bore s ognjem, ovoga ožujka više nego lanjskog. Za zgarišta diljem Županije kriv je uglavnom čovjek. Kninski vatrogasci kažu da od početka mjeseca nisu stali. Zabilježili su već sedamdesetu intervenciju.

– Prošle godine od 1. ožujka do kraja mjeseca bilo je 37 intervencija tako da je skoro duplo povećan broj, ističe zamjenik zapovjednika JVP Knin Andrija Anić-Božić.

Nemar i nepropisno paljenje vatre nemaju opravdanja. Kažu oni koji su svoju farmu morali noću spašavati pred vatrom, prenosi regionalni dnevnik HRT-a.

– Vi ugrožavate tim radnjama, iz neke objesti, dosade, ludila ugrožavate živote drugih ljudi i imovinu – ističe Katarino Savčić iz Knina.

Svaka vatrogasna intervencija i “košta”.

– Troškovi su enormno veliki, cca milijun i pol kuna, samo su troškovi gašenja u ovom trenutku angažiranih snaga – dodaje županijski vatrogasni zapovjednik Darko Dukić.

A požarna sezona nije ni počela. Šibenska policija, od početka godine, podnijela je 18 optužnih prijedloga zbog neprijavljenog spaljivanja biljnog otpada kojim je izazvan požar.

– Što se tiče prekršaja, to je kazna od dvije do 15 tisuća kuna ako je požar izazvan iz nehaja, odnosno 15 do 150 tisuća kuna ako je namjerno ili čak do 60 dana zatvora, govori glasnogovornik PU šibensko-kninske Šime Pavić.

– Prije paljenja nazovi 193 – apeliraju vatrogasci. Njihove upute – i imovinu i prirodu čuvaju.

– Treba se osigurati jedan zaštitni pojas oko mjesta spaljivanja i koristiti priručna sredstva kao što su metlenice, lopate ili crijeva sa vodom – dodaje Anić Božić.

Na Zlarinu biljni otpad rijetko tko pali. Izaberu radije uslugu sjeckanja. Kraće je, jeftinije i sigurnije od spaljivanja.

– Izvrstan način prevencije. Zbrinuli smo 120 ili 130 kubika tog biljnog otpada koje nije završilo u atmosferi – govori Dario Gregov, zapovjednik DVD Zlarin.

Vegetacija je suha kao barut pa šibensko-kninski vatrogasci iščekuju najavljenu kišu. Jer i njima bi trebala donijeti – predah.Z.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.