>
  2 min. čitanja

Ovih dana u priobalnom području možemo naići na juvenilne primjerke zubatca

Ovih dana u priobalnom području možemo naići na juvenilne primjerke zubatca
Foto: Aquarium Pula

Zubatac se ubraja u ugrožene vrste Sredozemlja (IUCN: ranjiva vrsta) jer je ciljana vrsta u malom obalnom ribolovu, rekreacijskom ribolovu i podvodnom ribolovu. Smatra se da je vrsta suočena s velikim rizikom od nestanka u prirodnim staništima, s procijenjenim smanjenjem populacije od 30 do 50 %.

Zubatac (lat. Dentex dentex), pripada obitelji ljuskavki (Sparidae). Uz komarču i lubina najtraženija riba Jadrana. Svoje ime duguje velikim očnjacima koji se ističu na njegovu zubalu.

Naraste do 1 metra duljine i postigne težinu od 16 kg. Čvrste je građe, osobito glava s prednjim dijelom. Ističu se jake čeljusti i vrlo veliki i oštri očnjaci. Duguljastog je, ali istovremeno i prilično visokog tijela u boku stisnutog. Po izgledu se odmah da zaključiti da se radi o vrlo snažnom grabežljivcu i odličnom plivaču. Voli obrasla dna na kojima se zadržava riba.

Izbjegava strmu obalu, pješčana i muljevita dna, mutne vode, mirne uvale i priobalje uz naselja. Hrani se uglavnom ribom, rakovima, glavonošcima, crvima itd. Kao tipični grabežljivac napada sve što je u pokretu i uvijek je spreman za napad. Vrlo je uporan lovac. Kreće se na velikom rasponu dubine od 1 do 200 metara, ali najčešći je do 30 metara dubine. Skuplja se u veća jata samo u sezoni mriješćenja. Mrijesti se početkom ljeta.

- Ovih dana u priobalnom području možemo naići na juvenilne primjerke zubatca (Dentex dentex) iz porodice ljuskavki, koji se lako prepoznaju po nepravilno raspoređenim manjim crnim i živomodrim točkama na tijelu - objašnjavaju stručnjaci iz Aquariuma Pula.

Dok su odrasle jedinke samotnjaci koje se okupljaju samo u proljeće radi razmnožavanja, mlade jedinke često možemo vidjeti u skupinama od dvije do pet riba. Nalazimo ih blizu obale gdje love, prateći jata manjih riba. Najčešće plijen uključuje gavune, manje jedinke lumbraka iz porodice usnača te ušate, salpe, špare i fratre iz porodice ljuskavki.

Zubatac se rijetko skriva u rupama, ali se može vidjeti kako “spava” u morskoj travi na nekoliko metara dubine. Često zalazi i na tvrdu podlogu, na dubinama od 40 do 200 metara. Za razliku od ostalih riba iz skupine ljuskavki, zubatac je razdvojenog spola, a spolnu zrelost postiže između 2. i 4. godine života, pri duljini od 35 cm. Može narasti do maksimalne duljine od 100 cm i težine od 13 kg, s relativno dugim životnim vijekom do 36 godina.

Zubatac se ubraja u ugrožene vrste Sredozemlja (IUCN: ranjiva vrsta) jer je ciljana vrsta u malom obalnom ribolovu, rekreacijskom ribolovu i podvodnom ribolovu. Smatra se da je vrsta suočena s velikim rizikom od nestanka u prirodnim staništima, s procijenjenim smanjenjem populacije od 30 do 50 %. U Hrvatskoj je zubatac uvršten u kategoriju najmanje zabrinjavajućih vrsta i smije se loviti tijekom cijele godine, objašnjavaju iz pulskog akvarija.

I.N.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.